С аудиогид на български и английски ще бъде оборудван Дом-музей „Пеньо Пенев“ в Димитровград по спечелен от историческия музей проект, съобщават от местната администрация.


Проектът „Обновяване аудиовизуалната среда на постоянната експозиция в Дом – музей „Пеньо Пенев“ е финансиран от Министерството на културата и е на стойност 12 294 лв. Предвижда да бъдат обновени анотациите и текстовете- част от експозицията, както и  да се възстанови аудиовизуалната техника в нея. Изработване на 5-минутен филм за Пеньо Пенев също е част от проекта. Основната цел на проекта е да се повиши интересът към експозицията и нейната достъпност чрез съвременни аудиовизуални решения.

Семейството на Джагаров дари архива на Пеньо Пенев на Дома-музей в Димитровград


В инициативата Община Димитровград е партньор с Фондация „Литературен вестник“. Пеньо Пенев е поет – емблема за Димитровград, символ на неговото съзидателно начало. Домът-музей е  „лицето на града“ и притегателно място за литературния му живот и затова е наложително да бъде осъвременен, коментират от местната администрация.


Срокът за реализиране на предвидените дейности е до 31 март догодина.


Дом-музей „Пеньо Пенев” в Димитровград е създаден през 1964 г., като към Музея на социалистическото строителство в града е открита изложба „Пеньо Пенев“, която прераства в постоянна експозиция. От 1970 г. тя е преместена на бул. „Д. Благоев” № 9 в жилището, където е живял поетът. През 1980 г. експозицията е преименувана в Дом-музей „Пеньо Пенев“- Димитровград. Във фонда си той съхранява над 1500 музейни единици. Сред по-интересните музейни експонати са ръкописи на Пеньо Пенев, най-голямото писмо в българската литературна история, написано от него до Сотирка Робива-Ира, бележници със записки, писма, лични вещи, портрет, нарисуван от сина му - художника Владимир Пенев и др.

Музеят разполага с аудиовизуална система, която позволява да се чуят на запис оригиналните изпълнения на Пеньо Пенев на негови собствени произведения, но е необходимо тя да бъде възстановена. На разположение на посетителите са и филми, посветени на живота и творчеството на поета.

 
Музеят е организатор на изложби, конкурси, литературни срещи, поклонения, дискусии, научни конференции, спектакли, чествания на годишнини и др. Той е и съорганизатор на Димитровградските дни на поезията „Пеньо Пенев“, които се провеждат на всеки две години в началото на месец май, когато е рождената дата на Пеньо Пенев - 7 май.