Най-ценното и значимо дарение от основаването му до момента получи Дом-музей Пеню Пенев в Димитровград. Напълно безвъзмездно синът на Георги Джагаров- Георги Джагаров-син предаде куфара с архива на Пеньо, който в предсмъртно писмо му завещава. В куфара е предсмъртният бележник на поета, тетрадки с негови издадени и неиздадени творби, писма и документи.
След самоубийството на Пеньо Пенев, на 27 април 1959 година в стая 118 на димитровградския хотел, волята му е изпълнена и куфарът с архива е предаден на Георги Джагаров, който пристига за погребението. Върху бял плик за писмо пише:
За Георги Джагаров
Куфарът с архивата, която остана /1/100/ да се предаде на Георги. Твори! Ти си поет! Допей моята песен!
В друго от предсмъртните писма- до Ана Томова, Катя Владова и Шмиргела пише, че на 2-3 пъти през последните десетина дни, преди фаталния 27 април, е унищожил "всичко свое написано". С мотива: „Няма смисъл хората, които не ме обичаха, да четат после за мене!”
По-късно до този архив се докосват Любен Георгиев и Митко Иванов, които пишат книги за Пеньо и част от него добива публичност, разказва уредникът на дома-музей Живка Шишкова, която прие дарението.
Любопитна подробност е, че семейството на Джагаров през всички 62 години до днес съхранява куфара, разказва синът Георги.
Съпругата на поета Джагаров- Цветана в писмо до музея пише, че след смъртта му куфарът е останал запечатан с тиксо, сложен в син плик, за да не се праши, а семейството не го е отваряло и го е носило с багажа си при всички смени на жилища, които преживяват, след като домът им е отнет. Преди по-малко от месец се сещат за него и решават, че е време да го дарят, по идея на приятеля на сина Тихомир Кънчев.
За избора куфарът да бъде предаден точно в димитровградския дом-музей заслуга има и професорът по математическо моделиране във Факултета по приложна математика и информатика към Техническия университет – София Михаил Тодоров, чийто баща Димо Тодоров е съученик на Пеньо Пенев, автор на мемоарна литература за него и пръв директор на библиотеката в Димитровград, признават Тихомир Кънчев и Георги Джагаров-син.
Тепърва предстои всяко листче от ценния архив да бъде прегледано, описано и заведено във фонда на музея, обяснява уредникът Живка Шишкова. По думите й това е най-значимото дарение, което домът-музей „Пеньо Пенев” в Димитровград някога е получавал и може да даде ценни сведения както за живота, личността и творчеството му, така и за решението да сложи край на живота си едва 29-годишен.