Германия се противопоставя на Париж по въпроса за включването на атомната енергетика в европейската класация, определяща като устойчиви инвестициите в атомните и газовите централи, предаде Франс прес.

Атомната енергетика произвежда отпадъци и не е нито устойчива, нито икономична, заяви днес германският държавен секретар за екологията Щефан Тидов на среща с френската министърка на екологичния преход Барбара Помпили.

Той каза това при пристигането си в северния френски град Амиен за срещата на европейските министри по околната среда в рамките на френското председателство на ЕС.

МАЕ: Светът е изправен пред години на високи цени на енергията

Берлин яростно се противопоставя на включването на атомната енергия в проекта за класификация на "зелени" енергийни инвестиции, представен в края на декември от Европейската комисия. Страните членки имат срок до петък да поискат промени преди публикуването на окончателния текст.

„За нас е трудно да се включи атомната енергия", каза Тидов, като допълни, че после комисията ще направи окончателното си предложение и Германия ще заеме позиция и ще реагира по отношение на по-нататъшния процес.

Окончателният текст ще бъде разгледан и окончателно одобрен четири месеца след публикуването му, освен ако не бъде отхвърлен с обикновено мнозинство от Европейския парламент или с квалифицирано мнозинство от страните членки.

Текстът определя критериите, позволяващи да се класират като "устойчиви" инвестициите в атомни и газови централи. Целта е да се ориентират частните инвеститори към дейности, допринасящи за намаляване на парниковите газове.

Франция, която иска да даде нов тласък на атомния отрасъл и някои страни от Централна Европа, като Полша, които трябва да заменят силно замърсяващите си въглищни централи с газови, подкрепят предложението.

Германия нарече ядрената енергия „опасна“ и отхвърли плана на ЕС за зеления преход

Няколко други страни, начело с Австрия, Люксембург и Германия, се бориха яростно за изключване на атома, който според Виена е много скъпа енергия и прекалено бавно може да противодейства на климатичните промени.

Според Барбара Помпили, чиято страна е ротационен председател на ЕС от 1 януари, атомната енергия не отделя въглерод и ЕС не може без нея, ако иска да намали бързо емисиите си. По думите й, когато има възможност за складиране на възобновяеми енергии въпросът може да бъде поставен различно.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук