"Разговорите започнаха след неуспешен опит за избор на председател, ползвахме европейска практика за ротационно председателство. Предложихме на другите партии също да търсят други варианти. Ако има по-добър вариант, нека бъде той.
На всеки два месеца председателят ще подава оставка и на негово място ще се избира друг при ротационното предложение за председател на НС. Ако се внесе бюджет от служебното правителство, процедурата по приемането му отнема между 4 и 6 седмици, което значи, че парламентът ще работи до средата на юни".
Защо Лена Бориславова се закле като депутат, въпреки че се отказва от мястото си в парламента
Това каза Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме промяната" пред БНТ.
Политическо време ще бъде необходимо - така Василев отговори на въпрос дали очаква президентът Радев да бави връчването на мандатите. "Нужно е време да се стиковат законодателните инициативи", коментира още Василев.
След срещата ГЕРБ - ПП-ДБ: Кога 49-ото НС ще си избере председател?
"На срещата с ГЕРБ-СДС тонът днес не бе остър, той беше опит за намиране на решение за председател на парламента. Трябва да има ясна законодателна програма – какви закони и в какъв ред да се приемат - ако това не се случи, няма как да има избор за председател. От утре ще заработят контактни групи, в които да се уточни как ще се извършат законодателните приоритети“, поясни Василев, след което отбеляза, че Вежди Рашидов не е кандидатура, която биха подкрепили за председател на НС.
„Нашето предложение за председател ще бъде Никола Минчев. Не е въпроса ние да отстъпим от ротационното предложение. В момента има две предложения, те не събраха подкрепа – БСП и Възраждане също не подкрепиха Желязков, както и кандидатурата на Петров. През април месец 2021 г. ГЕРБ бяха спечелили изборите, председателят бе от ИТН, така че не винаги първата политическа сила избира председател на законодателната власт“, припомни Асен Василев.
“Тежко политическо разединение“ и още от кулоарите на парламента
Имаме ясно решение на национален съвет – няма да подкрепим правителство от ГЕРБ. ГЕРБ има възможност да набере мнозинство от други парламентарни сили, има първи, втори, трети мандат. Ние се опитваме да направим, така че парламентът да приеме спешни закони, както и тези по ПВУ“, каза съпредседателят на ПП.
Василев уточни, че парламентарната група на ПП-ДБ е единна и не вижда проблеми в посока на съгласие между ДБ и ГЕРБ. „Ние не издигнахме кандидат за председател на НС, гласувахме „въздържали се“, не пречим на процедурата, проблемът е, че ГЕРБ не е събрала нужната подкрепа. Ползваме европейския опит, затова се опитваме да сме конструктивни – ротацията гарантира устойчивост в тази ситуация“, заяви още той.
Какви са основните приоритети на политическите сили в началото на 49-ото НС?
„Ние имаме план, само че изборите поставиха друга партия на първо място – те трябва да се опитат да реализират своя план, ако това не се случи тогава мандата се дава на вторите и те опитват. Днес се видя, че има голям разлом в страната- групи, които се мразят и това не започна с ПП, а с протестите през 2020 г. Парламентът е отражение на българското общество“.
"С тези разговори, които сега текат, се цели законодателните приоритети да бъдат стиковани между партиите и да се приемат тези конкретни закони – това е план. Ние имаме много ясно решение относно подкрепа за кабинет, изпълняваме си обещанието. Еврозоната, Шенген, ПВУ, съдебната реформа - нека се обединим, че това са приоритетите, законите, това е времевата рамка, в която да се случат нещата, тогава ще си изпълним обещанията в нашата предизборна кампания“, обясни Василев.
Трифонов: Ако пуснем деца в магазин за играчки, ще правят същото като депутатите
Той каза, че редовното правителство е паднало заради отказа да се случат корупционни практики в пътното строителство. Относно обединението между ПП и ДБ, то беше ясно, че 10% от ПП и 20% от избирателите на ДБ не харесват коалицията, тази коалиция обаче даде алтернатива да се превърнем в европейска държава, така че нейното съставяне си заслужаваше“, смята Василев.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Пети неуспешен опит: Отново не беше избран шеф на парламента
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.
- “Новините, обяснени”: Правомощията на президента при назначаване на служебен кабинет и ще се избере ли председател на НС?
- Пети опит: Депутатите отново ще пробват да изберат председател на НС