В петък, 10 февруари, САЩ наложиха санкции за корупция на нови петима българи – бившия финансов министър на ГЕРБ Владислав Горанов, бившия вицепремиер и енергиен министър на кабинета „Станишев“ Румен Овчаров, двама бивши шефове на АЕЦ „Козлодуй“, както и подсъдимия за шпионаж в полза на руснаци Николай Малинов, който е лидер на Движение „Русофили“.

Що е „Магнитски“ и защо има почва у нас?

"Това са обстоятелства, които са известни в нашето публично пространство от вече три години. Това вероятно е някакво верифициране на тези обстоятелства от американска страна, от техните органи, които се занимават с проверка и изясняване на подобни факти и са взели решение да наложат съответните санкции". Това коментира в предаването "Кой говори?" на Дарик радио Андрей Янкулов, експерт в Антикорупционния фонд.

Припомняме, че с първата „порция“ санкционирани - Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков, българите в списъка „Магнитски“ са вече осем души.

САЩ пуснаха нов списък със санкционирани българи по „Магнитски“

Великобритания санкционира: Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков (вече санкционираните по глобалния закон "Магнитски" на САЩ) като "замесени в престъпления, свързани с корупция, включително злоупотреба с публични средства."

Действията на двете страни са координирани срещу "системната корупция в България", довела до:

  • незаконни лични облаги;
  • подкопаване на демократичните институции в страната;
  • засилване на вредната ѝ зависимост от руските енергийни източници.

Горанов: Член съм на ГЕРБ, не съм в ръководните й органи

Овчаров, Николов и Генов са обвинени в подкупи за договори в енергетиката, "ограбили българския народ и държава със стотици милиони долари".

Владислав Горанов - за уреждане на подкуп в замяна на приемането на благоприятно законодателство, облагодетелстващо кръгове в хазартния бизнес, както и за подпомагане като министър на финансите в подкупването на държавни лица и лишаване на държавата от данъчни постъпления в полза на български олигарси.

Адвокат: Ако Гешев не разследва включените в „Магнитски“, той ще оглави списъка следващия път

Николай Малинов - за подкупване на съдия, за да му разреши да пътува до Русия, след като е обвинен в шпионаж за тази страна.

"Нашите институции някак си блокираха по тази тема", заяви още Андрей Янкулов. "Последното обяснение, което се даде публично, е че тъй като Васил Божков не е в страната, не може да бъде разпитан, заради което и всички процесуално следствени действия са стигнали до един етап и не могат да продължат".

“Загуба на легитимност на властта”: Каква беше турбулентната вътрешна политика през 2022?

Експертът обясни, че дистанционно с видеоконферентна връзка може да се проведе разпит. Когато лицето е в друга държава, това става със съдебна поръчка. Ако отсъства съгласие от местните компетентни власти да бъде проведен такъв разпит, съществуват начини, по които той може да бъде проведен, дори с някакво формално нарушение. Ако местните власти отказват да съдействат за извършване на дистанционен разпит, биха могли да съдействат български дипломатически власти.

"Есенцията на цялото това нещо е, че има ли желание, има и начин", посочи Андрей Янкулов.

Зарков за списъка “Магнитски“: Време за скатаване няма

"Разследването на властовата корупция е работа на нашите органи. Тук не можем да пропуснем и свършеното, или по-точно несвършеното по всички подобни казуси в публичното пространство, от КПКОНПИ. Никой не знае тази комисия какво работи по линия на разкриване на корупцията", коментира още той.

По думите му тези органи са обезпечени материално, с човешки ресурс и с какво ли не, но ефект от тяхната работа няма.

Борисов: Разграничили сме се от Владислав Горанов, той не е на никаква длъжност

"Всеки вижда, че борба с корупцията по високите етажи на властта у нас не се води. На нас ни трябва работеща система на наказателно правосъдие, но и на органите, които са свързани с тази система, които да се занимават с тези въпроси", каза Андрей Янкулов.

Той бе категоричен, че не трябва да чакаме САЩ да включват някакви предполагаемо корумпирани длъжностни лица в такива списъци, за да ги считаме за корумпирани. Имаме наши държавни институции, които да се занимават с тези въпроси, допълни експертът.

Протестиращи: Радев обрича бъдещето на България (снимки)

Междувременно реакциите у нас - свидетели сме на политическо отричане, но:

Има достатъчно данни, за да се направи разследване по всички твърдения в американските санкции по закона „Магнитски“. Това коментира в понеделник, 13 февруари, служебният правосъден министър Крум Зарков пред NOVA.

„Това важеше (че има достатъчно данни за разследване, б.а.) и за първия път. Но ние нямаме в съдебната власт прокуратура, която да може достатъчно авторитетно и ясно да отсече, така че всички да се съгласят дали това, което е казано, е вярно, или не е“, каза Зарков.

Великобритания със санкции срещу Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков

В същия дух се изказа и министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, който обеща полицията да започне проверки и допълни, че се е натъквал на преписки, спирани от специализираната прокуратура. Каза още, че в прокуратурата има десетина преписки, засягащи корупция на много високите етажи на властта и очаква развитие по тях.

"Проблемът е, че решенията дали да се започне едно разслдване, дали да се повдигне обвинение по него, всички тези решения у нас са заключени само и единствено в прокуратурата", заяви Андрей Янкулов.

Хаджигенов пред Дарик: Румен Радев ще получи своя собствен “Майдан”

По думите му няма процедурни възможности за контрол на това как се вземат тези решения. А без повече възможности за независима проверка върху тези решения, ние ще продължаваме да постигаме същите резултати.

Наскоро Бойко Борисов се отрече от Горанов и обяви, че първата им работа в новия парламент ще е да приемат антикорупционно законодателство. По темата Андрей Янкулов коментира следното: "Такива изявления сме слушали доста. Слушали сме и обратните – че съдебната реформа е приключила. Преди 5-6 години това го обяви едно правителство на ГЕРБ. Сега се оказва, че още в първия ден ГЕРБ ще работи за реформа. Какво им попречи за толкова време оттогава досега да придвижат тези въпроси, не е ясно".

Министърът на енергетиката: Имахме информация, че Николов опитва да прокара руско влияние и корупционни практики

Експертът коментира и корупцията в енергетиката: "По тази тема бих припомнил – по два големи проекта в енергетиката има водени наказателни производства, по които обвиняем е и Румен Овчаров – едното е за проекта АЕЦ "Белене", а другото е за Мини Бобов дол. И по двете производства наблюдаваме едно странно явление - повдигане на обвиненията около 10 години след ставане на въпросните инкриминирани сделки. Това е огромно забавяне във времето. Това обрича изначално тези производства на неуспех. Едното е прекратено по давност, другото е върнато в момента на делото. Няма как да приключат по очаквания от повдигащия обвинението начин".

Според Андрей Янкулов нашият имидж на европейска държава, стремяща се към изповядване на ценностите на върховенство на правото, страда много от тази ситуация.

Атанас Пеканов пред Дарик: Извън еврозоната България стои отстрани на масата и чака други да взимат решения

"И САЩ, и Великобритания ни налагат санкции, които са безпрецедентни за държава членка на ЕС. Няма как нашият имидж на европейска държава да не страда от тези факти. Очевидно е, че и за допускането ни в Шенген въпросът не е до техническите критерии. Ние трябва да постигнем някакви резултати по отношение на върховенството на правото у нас и борбата с корупцията по високите етажи", категоричен е експертът.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм