"България има нужда от редовно правителство и функциониращо Народно събрание, защото краткотрайните парламенти имат възможността да бягат от отговорност." Това заяви Атанас Пеканов, служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства, във форума за идеи на Дарк "Стълбището".
Борисов: Разграничили сме се от Владислав Горанов, той не е на никаква длъжност
"Доста от процесите се движат", каза той по отношение на свършеното от служебното правителство. "Получихме първия транж по Плана за възстановяване и устойчивост. Изготвихме редица закони, които можеше и да бъдат приети от парламента, ако имаше повече време", допълни той. Според него обаче не само времето е фактор, но и липсата на желание.
"През 1997 година България влезе във Валутния борд при служебен кабинет, така че тежки и важни решения могат да се вземат и от служебен кабинет", обясни Пеканов.
САЩ пуснаха нов списък със санкционирани българи по „Магнитски“
"Трябва да разберем, че корупцията е бич. Тя краде от бъдещето ни, тя краде от нашето благосъстояние. Не е просто някаква абстрактна тема, която интересува само една общност. Тя интересува всеки български гражданин, защото борбата с корупцията ще помогне по-бързо да забогатеем като държава, каза той. Това, което най-накрая трябва да се случи е да се приемат антикорупционните закони", обясни Пеканов по отношение на корупцията в страната.
"Има две предложения по отношение на антикорупционното законодателство", продължи той. Да се направи голяма дискусия, в която да се разводни темата, което според него е начин за забавяне и погубване на съдебната реформа. Другият сценарий е да се работи по предложението, изработен от Крум Зарков, което е съгласувано с партньорите и правителството подкрепя.
За ”корупционни действия”: Американски конгресмен зове за мерки срещу Гешев
"Без съдебна реформа няма да има повече средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Този план не е да вземем едни пари, за да построим нещо, а да получим средства срещу резултати, а резултатите са - реформи", допълни Пеканов.
На въпрос дали цените ще станат двойни, ако влезем в еврозоната, Пеканов отвърна, че подобно твърдение е невярно. Допълнителният натиск върху инфлацията при влизане в еврозоната е минимален, обясни той. "Това видяхме при Хърватска. Спекулата в един квартален магазин не е показател за цялостната инфлация."
Български екип спаси жена, стояла 5 дни под руините (видео)
"България от 1997 година няма собствена монетарна политика поради валутния борд. От тогава реплицираме това, което се взима като решение във Франкфурт. В момента България стои само отстрани на масата и чака да бъдат взети решения. С влизането си в еврозоната тя ще има възможност за пряко участие." Това коментира Пеканов по отношение на спекулациите за загуба на суверенитет при влизане в еврозоната.
"Шоковете на бизнес цикъла в България съвпадат с тези на еврозоната. Поради тази причина решенията, които се взимат в еврозоната пасват и на българската икономика. Поради тази причина България е от страните, за които е подходящо да бъдат в еврозоната", допълни той.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- „Добавена стойност“: Изобрите в САЩ и значението на резултата за България
- Светлозара Сиракова: Родителите трябва да говорят за пари с децата си още на 4-годишна възраст
- 40% от българите не са прочели нито една книга в последната година
- Красен Станчев: Работещ парламент в предизборна кампания води до повече харчене на средства