Свръхмасивна черна дупка около 33 милиарда пъти по-голяма от масата на Слънцето беше открита от британски астрономи. Учени от университета Дърам съобщиха, че огромната черна дупка е една от най-големите, откривани някога, информира Sky News.

Екипът описа откритията си, публикувани в списанието Monthly Notices на Кралското астрономическо дружество, като „изключително вълнуващи“.

Колко черни дупки има във Вселената?

Водещият автор д-р Джеймс Найтингейл от катедрата по физика в университета в Дърам заяви:

Тази конкретна черна дупка, която е приблизително 30 милиарда пъти по-голяма от масата на нашето Слънце, е една от най-големите, откривани някога. Това е изключително вълнуващо откритие."

Ултрамасивните черни дупки са най-големите обекти във Вселената, с маса между 10 милиарда и 40 милиарда пъти масата на Слънцето. Астрономите вярват, че те могат да бъдат намерени в центъра на всички големи галактики като Млечния път, който включва нашата собствена Слънчева система.

Астероид „убиец на градове“ ще премине между Земята и Луната (снимки)

Свръхмасивните черни дупки са редки и неуловими, а произходът им е неясен. Някои смятат, че са се образували от екстремното сливане на масивни галактики преди милиарди години, когато Вселената е била още млада.

Изследователите са използвали феномен, известен като гравитационни лещи, където са взели помощ от близка галактика, като са я превърнали в гигантска лупа. Това разкри наличието на ултрамасивна черна дупка, място, където гравитационното привличане е толкова силно, че дори светлината не може да излезе.

Първата 3D-принтирана ракета излетя, но не успя да достигне орбита

Учените са използвали суперкомпютърни симулации в университета Дърам и изображения, заснети от космическия телескоп Хъбъл, за да потвърдят размера на супермасивната черна дупка. Те казаха, че това е първата черна дупка, открита с помощта на гравитационни лещи.

Д-р Найтингейл заяви:

„Повечето от най-големите черни дупки, за които знаем, са в активно състояние - материята, притеглена близо до черната дупка, се нагрява и освобождава енергия под формата на светлина, рентгенови лъчи и друга радиация. Въпреки това гравитационните лещи правят възможно изучаването на неактивни черни дупки, нещо, което в момента не е възможно в далечни галактики."

Планета в планетата: Учените потвърдиха съществуването на твърда структура в земното ядро

„Този ​​подход може да ни позволи да открием много повече черни дупки извън нашата локална вселена и да разкрием как тези екзотични обекти са се развили по-назад в космическото време“, добави той.

Изследователите казаха, че тяхната работа разкрива „примамливата възможност“ астрономите да могат да открият повече ултрамасивни черни дупки, отколкото се смяташе досега.

Хъбъл засне мистериозни „спирали“, плъзгащи се по пръстените на Сатурн (видео)

Изследването е подкрепено от Британската космическа агенция, Кралското общество, Съвета за научни и технологични съоръжения, част от Британските изследвания и иновации, и Европейския съвет за научни изследвания.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм