Космическият телескоп "Хъбъл" засне мистериозно шоу, което се разиграва на пръстените на Сатурн - призрачни, мимолетни "спирали", които сякаш се движат по пръстените на планетата. Учените все още не могат да обяснят защо се случват тези явления, отбелязват от CNN.
Комета от епохата на неандерталците ще ни “посети“ през януари
Завръщането на спиралите е един от най-ранните признаци, че Сатурн навлиза в нов сезон с наближаването на есенното равноденствие в северното полукълбо, което се очаква да настъпи на 6 май 2025 г. за първи път от 15 години.
Учените отдавна знаят за спиралите, които приличат на призраци, пързалящи се по пръстените на Сатурн и могат да се видят около планетата по време на равноденствие. Първите доказателства са заснети от мисията "Вояджър" на НАСА през 80-те години на миналия век.
Телескопът „Джеймс Уеб“ засне Стълбовете на сътворението
Какво точно причинява тези събития, учените все още не знаят. Но този път изследователите на НАСА се надяват най-накрая да разрешат загадката.
Хъбъл ще продължи да наблюдава спиралите, които се очаква да станат все по-забележими в навечерието на равноденствието през 2025 г., предоставяйки повече данни за интригуващите явления.
"Предполагаемият виновник за спиралите е променливото магнитно поле на планетата", се казва в прессъобщение на НАСА. "Планетарните магнитни полета взаимодействат със слънчевия вятър, като създават електрически заредена среда.
Двадесет години, една совалка, седем човешки живота... (видео)
На Земята, когато тези заредени частици попаднат в атмосферата, това се вижда в северното полукълбо като aurora borealis, или Северно сияние."
По същество учените подозират, че малките частици могат да се заредят от тази активност, което ги кара за кратко да се издигнат по-високо от заобикалящата ги материя и да създадат видима издутина.
Учените се надяват, че предстоящите данни от "Хъбъл" ще докажат или опровергаят тази теория веднъж завинаги, като се основават на наблюденията, събрани от "Вояджър" и "Касини" - специалната сонда за Сатурн, която наблюдаваше явлението при последната си поява в края на 2000-те години.
Сондата „Juno“ на НАСА ще надникне под ледената кора на луната на Юпитер
"Въпреки годините на отлични наблюдения от мисията "Касини", точното начало и продължителност на сезона на спиралите все още е непредсказуемо, по-скоро като предсказването на първата буря по време на сезона на ураганите", казва в изявление Ейми Саймън, старши планетарен учен в НАСА, която ръководи програмата "Наследство на атмосферите на външните планети" на "Хъбъл".
Учени от НАСА наблюдават най-голямата комета, виждана досега (видео и снимки)
Според НАСА спиралите се виждат само около равноденствието на Сатурн, когато пръстените на планетата са наклонени към Слънцето. Маркировките могат да изглеждат като ярки светлинни петна или като черни петна, в зависимост от гледната точка на наблюдателния инструмент.
Възможно е и на други планети с пръстени да се наблюдават подобни събития, макар че досега те са наблюдавани само на гъсто разположените и много видими пръстени на Сатурн.
НАСА: „Хъбъл“ идентифицира най-голямата комета, откривана някога
"Това е завладяващ магически трик на природата, който наблюдаваме само на Сатурн - поне засега", каза Саймън.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts