Колко черни дупки има във Вселената? Това е един от най-актуалните и належащи въпроси в съвременната астрофизика и космология. На този интригуващ въпрос неотдавна се спря докторантът от SISSA Алекс Сицилия под ръководството на проф. Андреа Лапи и д-р Лумен Боко, заедно с други сътрудници от SISSA и от други национални и международни институции.
В първата статия от поредица, наскоро публикувана в The Astrophysical Journal, авторите са изследвали демографските характеристики на черните дупки със звездна маса, които са черни дупки с маси между няколко и няколкостотин слънчеви маси, възникнали в края на живота на масивни звезди.
Учени откриха рядка черна дупка с помощта на нов метод
"Иновативният характер на тази работа се състои в съчетаването на подробен модел на звездната и двойната еволюция с усъвършенствани рецепти за звездообразуване и обогатяване с метали в отделните галактики. Това е едно от първите и едно от най-стабилните изчисления на функцията на звездната маса на черните дупки в цялата космическа история", каза Алекс Сицилия, главен автор на изследването
Според новото изследване забележително количество, около 1% от общата обикновена (барионна) материя на Вселената, е заключено в черни дупки със звездна маса, съобщава „Сай Тех Дейли“. Удивително е, че изследователите са установили, че броят на черните дупки в рамките на наблюдаемата Вселена (сфера с диаметър около 90 милиарда светлинни години) в момента е около 40 милиарда милиарда (т.е. около 40 x 1018, т.е. 4, последвано от 19 нули!)
Първата открита черна дупка е по-голяма от очакваното
Както обясняват авторите на изследването: Този важен резултат е получен благодарение на оригинален подход, който съчетава най-съвременния код за звездна и двойна еволюция SEVN, разработен от изследователя от SISSA д-р Марио Спера, с емпирични предписания за съответните физически свойства на галактиките, особено скоростта на звездообразуване, количеството звездна маса и металичността на междузвездната среда (които са важни елементи за определяне на броя и масите на звездните черни дупки).
Използвайки тези ключови съставки в един самосъгласуван подход, благодарение на новия си изчислителен подход, изследователите извеждат броя на звездните черни дупки и разпределението на тяхната маса в цялата история на Вселената.
Работата на Алекс Сицилия е в рамките на престижен проект на мрежата за иновативно обучение "BiD4BESt - Big Data Application for Black Hole Evolution Studies" със съавтор проф. д-р Андреа Лапи от SISSA (H2020-MSCAITN-2019 Project 860744), който е финансиран от Европейския съюз с общо около 3,5 милиона евро. В него участват няколко академични и индустриални партньори, за да се осигури докторантско обучение на 13 изследователи на ранен етап в областта на формирането и еволюцията на черните дупки, като се използват модерни техники за извеждане на данните.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук