
Масивна монументална структура от 4 в. пр. н.е. откриха археолози при спасителни разкопки във Враца. Находката се появи след като местен инвеститор започна строеж на метри от парка с откритата тракийска гробница през 1966 г. – т.нар.Могиланска могила, сега обособена като алхеологически парк в идеалния център на Враца.
За новооткритата каменна структура, за която се предполага, че е сакрална част от династичен център на трибалските царе, разказва директорът на РИМ Враца Георги Ганецовски пред микрофона на Дарик Враца. Чуйте част от разговора в прикачения звуков файл:

Екип с ръководител Александра Петрова работи и в момента на археологическия обект и продължава разчистването на находката. Целият обект, ненапълно проучен по нови данни, е на площ 1700 кв. метра, каза директор Георги Ганецовски Цялото пространство ооколо т. нар. МОГИЛАНСКА МОГИЛА има внушителна структура.

Приемателна комисия през м. юни е дала препоръка изваждането и преместването на зида, поясни Ганецовски, директор на РИМ Враца. И точно след неговото преместване, под него се е показала новооткритата структура. Според него това е част от единия, търсен с десетилетия от археолозите, династичен трибалски царски център.

Този център е мястото, където е била една от резиденциите на владетелят на трибалите, който е носел върховната власт — политическа, военна и религиозна. Трибалският царски център е сърцето на племенната държавност и култура, като подобни центрове са били ключови за политическата организация на тракийските племена в античността.
. „Нашият град има шанса в него да бъде открита единствената каменна антична архитектура, и то в неговия идеален център.
За съжаление, трябва да се действа бързо, инвеститорът си има своите интереси и аз напълно го разбирам“, коментира директорът на РИМ Враца.
„Каменният градеж е с толкова прецизно изработени квадри, с толкова добре обработена повърхност, че позволяват да бъдат наместени в монолитен зид, без да има спойка между тях. Това е характерно за тракийските аристократични центрове, каквито има и при Провадия, и в Севтополис“, уточни археологът.
Припомням, че в Могиланската могила, при разкопките през 60-те години на миналия век са открити множество златни предмети, сред които златен венец на тракийска принцеса, златни обеци, сребърен наколенник с позлата и множество др. златни апликации и украшения, които са експонирани и достъпни за посетители във Врачанския музей.


Ръководството а музея е изпратило писма до Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство, които трябва да определят какво ще се случва с новата находка.
"Най-вероятно е, те да бъдат преместени – казва Ганецовски.
Както във всяка значима история, така и днес стигаме до едно заключение – Частния интерес и капитал се сблъсква с науката – в случая с разкопките.
А би могло да бъде и съвсем другояче – както в съседни на нас страни, археологическия обект да остане в центъра на града и да бъде достояние на всички граждани.
Още по темата
- РИМ Враца припомня за забележителен врачанин - "Рицарят на труда, волята и на честта" Стефан Цеков по повод 150 години от рождението му
- Търсачи на съкровища като Индиана Джоунс и изработка на видео в музея организират експертите от музея във Враца
- Във Враца представят най-новият роман на Владимир Зарев „И аз слязох …“
- Представиха 146-тото издание на вестник „Ботйов лист“ във Враца