Около 450 чужденци или палестинци с двойно гражданство получиха разрешение да напуснат палестинската територия, пише БНТ. Според разпространен от "Хамас" списък, сред тях са и 19 български граждани. От данните в списъка става ясно, че някои от българите са с еднакви фамилии и вероятно от едно семейство, както и че сред тях има бебе на няколко месеца и шест деца.
За първи път от началото на войната между Израел и "Хамас" граничният пункт Рафа на границата между Ивицата Газа и Египет е отворен. Освен пропускането на хора с чуждо гражданство е договорено още да бъдат превозени тежко ранени палестинци, които ще бъдат лекувани в египетски болници. В същото време към Ивицата беше допусната нова колона тирове, превозващи хуманитарна помощ.
Стотици хора са в очакване да напуснат територията на ивицата Газа. Малко преди 8 сутринта първите чужденци, които вече 26 дни са блокирани в палестинската територия, са получили разрешение да преминат в Египет.
Това стана възможно след постигането на споразумение между "Хамас", израелските власти и Египет, за което са посредничили Катар и Съединените щати.
В списък на палестинската групировка се посочва, че 450 граждани на няколко чуждестранни държави са получили разрешение да напуснат Газа. Сред тях 19 души с български паспорти, граждани на Австралия, Австрия, Индонезия, Йордания, Финландия, Чехия и Япония.
В списъците на "Хамас", публикувани онлайн, присъстват както имената, така и номера на паспорти и телефонни номера на чужденците. От данните в списъка става ясно, че някои от българите са с еднакви фамилии и вероятно от едно семейство, както и че сред тях има бебе на няколко месеца и шест деца. От блокираната територия ще могат да излязат и служители на Червения кръст и други неправителствени организации.
Договорено е още извеждането на най-тежко ранените палестинци. Според властите в Газа става дума за над 80 души. 150 линейки бяха в очакване да превозят пациентите в египетски болници. В Газа започнаха да пристигат все повече камиони с хуманитарна помощ.
"Тук сме вече от 15 дни и през цялото време се опитваме да оказваме натиск, за да бъде допусната хуманитарна помощ. За щастие сега вече конвоите започнаха да преминават на територията на Газа. Приоритет е да бъдат доставени медицински консумативи, защото има много деца, които се налагаше да бъдат оперирани без упойка", Мохаммед Раех Мохаммед, мениджър в НПО.
От началото на войната между Израел и "Хамас" в Ивицата Газа са допуснати около 220 камиона с хуманитарна помощ, което е крайно недостатъчно за блокираните там над 2 млн. души. Днес телефонните връзки и интернетът в ивицата отново бяха спрени.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Елена Йончева увери, че българските моряци се прибират у нас следобед
- Александър Танев: Бюджетът на Русия за отбрана за 2025 г. е 4 пъти повече в сравнение с довоенния период
- Мирослав Зафиров: България няма външна политика
- Мохамед Халаф: Не съм сигурен, че ще се стигне до третата фаза на споразумението между Израел и Хамас