Животът в Румъния е много сходен, но малко по-добър отколкото в България икономически. Това коментира в ефира на Дарик журналистът Стилян Деянов, който от 20 години живее в Букурещ.
Преди 20 години България и Румъния бяха на едно ниво - около 25%, но в момента разликата е огромна, коментира Деянов.
“За последен път тези цифри бяха еднакви за Румъния в България през 2004 г. Разликата в момента огромно - Румъния на 78% от средното европейско равнище по БВП, а България на 64%. Разликата дори беше по-голяма през 2020 г., когато Румъния вече беше на 73%, а България все още на 55%. Това означава, че в момента ние вече не сме тандем на опашката на Европейския съюз с Румъния. Тя е по-добре икономически от Гърция, Латвия, Хърватия, Словакия, Унгария и дори и се класира още по-високо по индекса за индивидуално потребление”, заяви журналистът.
По думите му официално регистрираните румънци, извън държавата, са почти 6 млн. Има около 1.5 млн. в Италия, над 1 млн. в Испания, Англия, около половин милион в Германия и САЩ. Това е важно електорално и икономически за Румъния, коментира Деянов.
Според него в България образът на Румъния се идеализира. Той допълни, че северните ни съседи имат и няколко много големи проблеми от икономическа гледна точка. На първо място журналистът посочи инфлацията, която е малко по-голяма от тази в България, както и дефицитът, който е около и над 6%.
“Защо Румъния през последните 8 години натрупа такъв огромен дефицит? На първо място, защото успешната антикорупция до 2016 г. беше атакувана от правителството до 2020 г., а след това, с една малко скоба, на власт дойде една коалиция на двете най-големи партии на статуквото, която от външнополитическа гледна точка дава някаква стабилност и няма съмнение за евроатлантическата ориентация. От друга страна това са двете най-големи партии на статуквото, те управляват заедно, имат най-големите структури по места, най-големите клиентели и най-големите мрежи, които трябва да бъдат обслужвани”, коментира журналистът.
Цените в Румъния са много подобни на тези в България, заяви още Деянов. Продажбата на техника на България до голяма степен е узурпирана от олигархични структури, затова много българи си купуват различни неща от магазините за техника в Румъния - електроуреди, системи за отопление на газ, коментира журналистът.
По отношение на индивидуалната издръжка той посочи, че в Румъния има чувствително неравенство и ако един гражданин на Букурещ харчи средно около 15 000 евро на година, то човек от най-бедната североизточна част на държавата харчи 4 000 евро. Средната нетна заплата в Румъния е с 250 лв. по-висока от тази в България като тя надминава 1000 евро нето.