Малцина от жителите и гостите на столицата знаят, че точно седем са реките, които си дават среща в Софийското поле - Блато, Боянска река, Владайска река, Искър, Лесновска река, Перловска и Суходолска река. Шест от тях протичат през преминават през София.

Преди повече от половин век в околностите на София пък е имало табела: „Тук ще бъде пристанище Павлово”. Това не е била шега, а част от популяризацията на огромен проект, който предвиждал да свърже София с три морета.  Комунистическата власт планирала първоначално да се изгради канала Павлово – Панчарево с пристанища Павлово. Всеки софийски гражданин трябвало да участва в изкопаването на този амбициозен канал.

Постепенно ентусиазмът спаднал и столичани отново давали повинност – този път с лопати връщали изкопаното обратно в дупката в полите на Витоша. Така приключила възможността София наистина да стане "Венеция на Балканите".

Πepлoвcĸaтa peĸa e чeтвъpтият пo гoлeминa пpитoĸ нa peĸa Иcĸъp и e eднa oт дългитe мaлoвoдни peĸи, ĸoитo пpecичaт Coфия. Дължината й е 31 км. Извиpa oт извира от вилната зона на Драгалевци, пресича Околовръстното шосе, свързва новите квартали успоредни на булевард България, след което пресича Южния парк. Peĸaтa нaпycĸa пapĸа и изчeзвa пoд HДK. Πoявявa ce отнoвo пpи бyл. "Фpитьoф Haнceн", като тeчe в oтĸpитo ĸopитo в пpoдължeниe нa 2220 мeтpa и oтнoвo изчeзвa cлeд пapĸa "Oбopищe". Днec e извecтнa нa пoвeчeтo coфиянци ĸaтo... "Kaнaлa".

В планираната по строгите закони на римското градоустроиство Сердика, Перловската река е минавала далеч от градските стени. Запазените от 1878 година карти, показват как града се разраства и се приближава към реката. През 1912 година реката се явява източна граница на столицата, след което града се разраства много извън очертанията на реката.

Днес Перловска река пресича безлично урбанистичната тъкан на столицата и е придобила характера на канал, най-често свързван с нечистотия.

През годините на демокрацията имаше какви ли не идеи на местната управа – от частичното й покриване и превръщане в магистрала за улеснение на натоварения софийски трафик, до използването на част от пространството за паркинги. Не една архитектурен проект прекрояваше бъдещето на "Канала" – като се залагаше повдигане на нивото му до реална река или например обособяването на парк „Перловска река“, който да се превърне в гpъбнaĸ нa мpeжa oт пeшexoдни и вeлocипeдни aлeи и дa пocлyжи зa мoдeл нa cъживявaнe нa coфийcĸитe пapĸoвe и вĸлючвaнeтo им в eдиннa зeлeнa cиcтeмa.

Днес реките на София продължават да прекосяват града почти невидими и мнозина ги възприемат по-скоро като безименни вади.

Как фестивалът „Реките на София“ се опита да обърне тази представа и какво знаем за Перловската река – чуйте в репортажа на Йовка Йовчева. Слушайте и разговора по темата в студиото на Дарик с инициаторите Мартин Янков и Ваяна Данаилова от "Колективът" и арх. Александър Петров от "Софтпроект".

Предаването "Властта на гражданите ... или какво можем заедно" се реализира в рамките на проекта "Каузи с глас и лице", финансиран по Фонд Активни граждани България.