Дезинформацията се разпространява най-вече в онлайн медиите. Около това твърдение се обединиха в “Кой говори” по Дарик радио Мартин Стаменов от Sensika Technologies, Никола Тулечки, експерт по данни, и Божидар Божанов, бивш министър на електронното управление.
“Работих в здрава и свободна среда”. 30 години частни електронни медии в България
Божанов сподели, че борбата с дезинформацията е предизвикателство, защото “тя използва европейските ни ценности на свобода на словото и през тях всъщност прониква в умовете и сърцата на хората”.
„За медиите: самокритично“: Газовата криза в Европа и ролята на медиите
Той добави, че Европейският съюз е приел акт преди месец, който дава право на Европейската комисия да изисква повече прозрачност и информация от големите платформи в социалните мрежи. Божанов каза, че местен законопроект ще бъде внесен в Народното събрание, който да “задължим Фейсбук да полага повече усилия за идентифициране на фалшиви акаунти, тролове и анонимни акаунти”.
“Начинът на разпространение и начинът, по който фалшиви акаунти злоупотребяват с алгоритмите, е това, с което трябва да се борим, не със самата информация”.
Мартин Стаменов сподели за хакатлон срещу дезинформацията, който Sensika организира. Той ще се проведе между 11 и 13 ноември. “Целта е в мултидисциплинарна среда професионалисти от IT сектора, професионални проверители на факти и журналисти да седнат заедно и да поработят върху обективни критерии за оценяване на достоверността на новинарски уебсайтове” коментира той.
Стаменов и Никола Тулечки засегнаха темата за така наречените сайтове “гъби”, които са първата степен на дезинформация в онлайн медиите. “Те фактически са анонимни и неавтентични, но наподобяващи новинарски уебсайтове”, сподели Стаменов.
За медиите (само)критично: От журналистиката на фронта до космическия боклук
Той коментира, че Senika има за цел да създаде автоматизирано решение за откриване на такива уебсайтове и да разбере какви са критериите, по които се оценява достоверността на даден уебсайт.
Тулечки добави, че за тези сайтове е по-важно да влязат в онлайн системата, отколкото да е добро качеството на самото писане. “Хората не ходят проактивно да търсят новини”, каза той.
И обобщи, че сме податливи на дезинформация и е необходим по-висок стандарт на съдържанието, на което вярваме.
Подкрепата за „Дарик“ е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени в тази радиопоредица, принадлежат единствено на „Дарик“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Бъдещето е на почти умрелите традиционни медии
- Когато политолозите са безсилни, прогнозите са на астролозите: Не е сигурно, че сме се спасили от Армагедон, но от Пеевски няма нужда някой да ни спасява!?
- Гласовете от рисковите секции отивали при АПС, ДПС-НН и ГЕРБ
- Как изглежда България за германските журналисти?