Ако пътуването разширява хоризонтите ни, а ужасът изостря сетивата ни, то двете неща заедно събуждат любопитството ни. Търсите ли приключение тази година? Не търсете повече. Би Би Си разкрива някои от най-смущаващите, изправящи косите и предизвикващи страх места на Земята.

Ледникът Туейтс

През 2019 г. 57 учени и екипаж се отправят на 54-дневно пътешествие до най-отдалечените краища на Антарктида, съобщават от Darik Business Review. 

Тяхната мисия е ледникът Туейтс - бързо разпадащ се леден блок с размерите на Великобритания, който се топи толкова бързо, че е наричан още "ледникът на Страшния съд ".

Туейтс в момента изчезва осем пъти по-бързо, в сравнение с 90-те години, изсипвайки 80 млрд. тона лед годишно в океана, като допринася с 4% към годишното покачване на морското равнище на планетата.

Поради огромните си размери и притеснителен разпад, тази отдалечена ледена шапка е считана не само за едно от най-опасните места на Земята, но и за едно от най-важните – замръзналата кота нула в борбата с климатичните промени.

Ако Туейтс се разтопи напълно, той може да повиши морското равнище с 3 метра или повече, предизвиквайки "смразяващи" глобални последици.

Вратата към Ада 

Туркменистан е мястото, където се намира един от най-необикновените природни феномени в световен мащаб. Става дума за "Вратата към Ада".

Мястото представлява огромна дупка, която гори непрестанно вече 48 години. Кратерът е широк около 70 м, дълбок около 30 м.

Вратата към Ада се отваря през 1971 г., когато съветски учени копаят в региона, в търсене на полезни изкопаеми. При един от опитите работниците откриват пещера, пълна с природен газ. При сондажа земята поддава, срутва се и се отваря голяма дупка.

Притеснени от възможността новообразувалият се кратер да доведе до изпускането на отровни газове, учените и работниците решават да изгорят наличното количество. Според техните изчисления газовете е трябвало да горят не повече от няколко дни. Повече от 50 години по-късно обаче пожарът и към момента е деен и няма никакви признаци да угасне скоро, защото мястото крие едни от най-големите газови ресурси в света.

"Вратата към пъкъла" е една от най-популярните туристически атракции в Туркменистан. От 2009 година насам мястото е посетено от над 50 000 туристи, а в заобикалящата го област има комфортна и необятна къмпинг зона, от която могат да се възползват посетителите.

Остров с призрачни кукли

Заради нещастен случай красивите плаващи градини на мексиканския остров Исла де лас Мунекас (Островът на куклите - в превод от испански) сега са предмет на ужасяващи кошмари.

Според местната легенда преди десетилетия в каналите Ксочимилко край Мексико Сити се удавя момиче. След преждевременната ѝ смърт хората започват да изхвърлят кукли на брега на малък остров в канала, където е загинала. Измъчван от факта, че не е успял да спаси момичето, пазачът на острова, дон Хулиан Сантана Барера, започва да окачва куклите по дърветата на острова в нейна памет.

Островът на куклите сега е посветен на изгубената душа на едно бедно момиче, което твърде рано е срещнало съдбата си при странни обстоятелства.

Местните жители казват, че куклите са обладани от духа на мъртвото момиче, а свидетели твърдят, че са чували куклите да си шепнат една на друга, примамвайки посетителите на острова.

Това не е краят на историята. Около 50 години след като събира куклите и ги окачва из острова, самият Барера е намерен удавен точно на мястото, където десетилетия по-рано е починало момичето.

След смъртта на Барера през 2001 г. островът, който всъщност представлява плаваща градина, е посетен от стотици посетители - някои от тях дори донасят свои собствени кукли, за да ги добавят към призрачната колекция.

Остров, гъмжащ от змии

Посещението на бразилския остров Ilha da Queimada Grande е забранено. Това е така, защото островът, разположен на 33 км от щата Сао Пауло, е пълен с отровни змии.

Змийският остров, както го наричат, е дом на около 4000 отровни ботуши Bothrops insularis, известни още като златни ланцети - критично застрашен вид, който е попаднал в капана на острова, когато покачващото се морско равнище се е свързвало със сушата.

Бразилският флот затваря острова през 20-те години на миналия век, за да предпази змиите от хората - и за да предпази хората от смъртоносните змии. Златоглавите змии достигат дължина над половин метър и притежават бързодействаща отрова, която разтапя човешката плът. Според някои оценки на всеки квадратен метър от острова има по една змия.

Отровата причинява множество симптоми, които включват бъбречна недостатъчност, некроза на мускулната тъкан и мозъчен кръвоизлив.

Ледниково езеро, пълно с човешки скелети

През 1942 г. горски рейнджър, който се разхожда край индийското езеро Рупкунд, разположено на височина 5029 м в Хималаите, се натъква на удивително откритие: плиткото ледниково езеро е заобиколено от човешки скелети.

Когато дойде лятото и ледът се разтопи, бяха откриха още стотици скелети. Кой или какво е убило толкова много хора, превръщайки отдалечено високопланинско езеро в необитаема част на Хималаите в масов гроб?

Всички - от местните жители до експертите антрополози - спекулират как се е появило езерото на скелетите, пише Варун Оджа старши преподавател (доцент) в Училището по информатика към Университета в Нюкасъл. Теориите варират от епидемии до свлачища и ритуални самоубийства.

Експедиция от 2004 г. предлага повече улики. Скелетите са останки от 200 до 300 души, датиращи от далечния 9-и век, и са разделени на две отделни групи: близко родствено семейство или племе и по-малка група от местни жители. Намерени са пръстени, копия, кожени обувки и бамбукови пръчки. Учените заключават, че всички 200 до 300 души са загинали от градушка с библейски размери.

Пътуващите в региона все още могат да видят скелетите, въпреки че лятото е най-подходящото време за посещение, тъй като ледът се разтапя и се открива страховита гледка.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм