„Трафикът на хора е огромен проблем. 50 млн. души по света живеят в съвременно робство“, заяви регионалният мениджър на Фондация „А21“ в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.
Тя разказа за началото на фондацията и нейната основателка Кристин Кейн, чиито думи гласят, че никой от нас не може да направи всичко, но всеки от нас може да направи нещо.
„А21“ е международна организация с филиали в повече от 19 страни. Кристин Кейн забелязва плакати на липсващи момичета, като едно от тях е на възрастта на дъщеря й, а освен това носи й нейното име. Това провокира много въпроси в нея и тя стига до проблемите с трафика на хора. По този начин тя дава началото на фондацията в международен план. Български офис има вече 10 години“ заяви Моника.
България продължава да е страна на произход на трафик на хора
Тя отбеляза, че повод за празник за фондацията би било времето, когато трафиканти биват осъждани, хората реагират на заплахи, запознати са с темата, а статистиката се подобрява.
„Във фондацията има три отдела. Единият се занимава с превенция и разпространение на информация, вторият е свързан със спасяване, като към него е й горещата линия, а третият – възстановяване, където се полагат грижите за повторната интеграция на жертвата в обществото“, допълни мениджърът на националната телефонна линия Диана Китова.
2-ри декември е Международен ден за премахване на робството
Моника Николова разказа за информационната кампания „Виждаш ли ме?“.
„Това е глобална кампания, която в България стартира през октомври. Тя се състои от два късометражни филма, основани на сексуална и трудова експлоатация. Историите са по истински случаи на жертви, които са били спасени. Кампанията има за цел да достига до хората и да информираме за този значим проблем.“
18 октомври е Европейски ден за борба с трафика хора
Предстои и кампания, която да информира хората за трудовата експлоатация заради предстоящия сезон на трудова работа. Чрез тази кампания фондацията напомня за националната гореща линия (0800 20 100) и една специфична нейна услуга – „Проверка на работа“.
Горещата линия е напълно безплатна и денонощна. Тя е достъпна и чрез сайта, и фейсбук страницата на фондацията.
„Всеки напълно безплатно може да се възползва от услугата „проверка на работа“Когато се колебаете за достовереността на някое предложение за работа в чужбина, може да ни дадете информацията, с която разполагате, а ние ще направим проучване и оценка на рисковете“ заяви Диана.
Наблюдава се лек спад в броя осъдени за трафик на хора през изминалата година
Тя допълни, че на националната линия работят хора с предимно психологическо образование. В момента екиипът е от 8 души, а освен това има и стажантска програма.
„Имаме възможност за превод над 200 езика, като работим и с бежанци, особено с оглед войната в Украйна. Преводът се прави на живо, като преводач се включва в конферентен разговор“, допълни Диана.
Моника разказа за най-разпространените техники за трафикиране, които остават предложението за работа в чужбина и метода „Loverboy”.
“Loverboy” е много използвана техника, при която едно момиче среща перфектния мъж, много често в онлайн пространството. Той бавно и с търпение осъществява контакт с нея и печели доверието й. Разбира се, той предварително се е запознал и е проучил своята жертва. Така започват да градят взаимоотношения, а той й разказва как ще имат щастливо бъдеще, докато не дойде момента за заминава в чужбина. След като преминат границата, започват тормоза и насилието.
Диана сподели историята на момиче, което е трафикирано в Германия и след много премеждия и трудности бива успешно спасена. Тя отбеляза, че благодарение на множеството международни партньори са успели да помогнат на момичето.
„Има белези на техниката „Loverboy”, които можем да разпознаем. Той се опитва да изолира момичето от нейните приятели и близки, бързо навлиза в личното и пространство, настоява за пътуване в чужбина“, заяви Моника.
Бивш играч от NFL е обвинен в трафик на жени, сводничество и рекет
Диана допълни, че трафикантите са изключително различни, а фондацията обучава служители на реда и психолози.
Двете дами обърнаха особено значение на грижите, които трябва да се положат, за да се помогне на жертвите, които са се спасили. За съжаление, само 1% от жертвите успяват да се спасят. Диана сподели, че от организацията се опитват да предоставят всяка възможна услуга, за да помогнат на жертвите.
Тя отбеляза, че въпреки че в световен план 80% жертвите са жени, в последните 2 години се оказва, че половината от хората, които звънят на горещата линия, са мъже.
В края на разговора дамите споделиха за институциите, с които организацията си партнира
В репортажа си Мариана Корчакова разговаря с Елена Денева-Трифонова, която е част от екипа на организация „A21. Тя разказва за трудния път на възстановяването на жертвите, работата и помощта, която организацията им оказва, за да може отново да бъдат пълноценна част от обществото.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Борис Бонев поиска “Митко Светофара” да бъде отстранен, заради “нищоправене”
- Районна прокуратура – Видин предаде на съд обвиняеми за незаконно подпомагане на придвижването на мигранти през територията на страната
- Национална стачка парализира въздушния и ЖП транспорт в Белгия
- Голямото жури: Kакво се променя с пълното ни членство в Шенген?