24-ма души у нас са осъдени за трафик на хора през изминалата година - тенденцията е за лек спад в техния брой.
Този факт е притеснителен, защото държавите не успяват да съберат всички данни за този тип престъпления, смята експертът по трафик на хора към Съвета на Европа Антоанета Василева.
18 октомври е Европейски ден за борба с трафика хора
Един от разпространените методи момичета да бъдат подлъгвани да проституират в чужбина е така нареченият модел „любовник”, при който трафикантът успява да си спечели симпатиите на момичето, купувайки му подаръци.
„България има много добра законодателна рамка за борба с трафика на хора, но липсва политическа воля тя да бъде прилагана“, коментира Антоанета Василева.
За миналата година осъдени са 24-има трафиканти, а жертвите са 468.
Задържаха в Габровския Балкан един от най-издирваните българи
Те биват експлоатирани за различни цели – просия, сексуална или трудова експлоатация. Моделът loverboy или любовник е един от начините, по които момичета биват подлъгвани, обясни доц. д-р Алексей Пампоров.
Пампоров добави, че социалните мрежи са модерният начин за примамване на младежи. У нас от години има проблем с трафика на момичета от Молдова и Украйна, а войната и бежанските групи от Украйна улесняват трафикантите.
България е сред 16-те страни, на които е препоръчано да вземат спешни мерки за събирането на данни за трафика на хора.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм