„Послеродовата депресия може да се проявява по различен начин, може и да тласне субекта, жената, да направи нещо драстично“
Това заяви в предаването „Кой Говори“ по Дарик клиничният психолог доц. Весела Банова. Тя подчерта, че основното е човек да може да разговаря и да сподели с доверен човек своите тревоги. Според нея, когато не се разпознава едно сериозно психично страдание, означава, че то не може да бъде овладяно.
Доц. Банова допълни, че е особено важно за жените да разпознаят даден психичен проблем и да го адресират като говорят за това.
„Това е изместване на разговора, това е последицата от тенденцията в модерните времена да се изключва несъзнаването на психичното функциониране и човекът, детето, жената, мъжът да се свежда до една машина, която ако е добра нахранена и смазана е щастлива и ухилена. Ако случайно получи депресия, страдание или нещо друго – значи не става.“
Социалният статус няма правопропорционална зависимост с психичното равновесие, допълни тя като адресира ситуации, в които хора със средства и висок стандарт също може да изпаднат в емоционални трудности.
„Не трябва да оставаш сам, защото когато си сам ти потъваш единствено в твоите мисли, език и въображение“
Споделянето и взимането на своевременни мерки е ключово според Банова.
Чуйте целия разговор в прикачените файлове
Още по темата
- „Северозападно държавно предприятие“ Враца осигури дръвчета за националната кампания „Бъди смел, бъди добър!“
- Глезотия или заболяване: Що е то следродилна депресия?
- Станислав Балабанов, ИТН: Промените в Закона за закрила на детето, които внесохме, не са популизъм, а превенция
- Областна администрация Видин участва в националната информационно-образователна кампания за превенция на горските пожари - „Безотговорността е най-опасната искра“