Следродилната депресия не е състояние, което се появява за първи път при съвременните майки, но отскоро се говори за него по-задълбочено. Доказателство за сериозността му е случилото се преди дни с младата майка, която посегна на живота си в София вследствие на следродилна депресия.

Според специалистите между 50% и 80% от жените след раждането изпадат в състояние на следродилна тъга. Това най-често се случва в първите две седмици след раждането. Ако не се обърне внимание на състоянието обаче, то може да се задълбочи и да продължи и в следващите месеци до една година. Тогава вече жената страда от следродилна депресия. Според статистиката между 4% и 25% от родилите скоро жени страдат от това състояние.

Променливи емоциите и физическо безсилие

Следродилната депресия се характеризира с редица емоционални, физически и когнитивни симптоми. Младата майка изпитва силно чувство на тъга, тревожност, безсилие - и физическо, и емоционално. Нерядко се наблюдават резки промени в настроението, раздразнителност, отчаяние, чувство на вина, ниско самочувствие, безнадеждност, силна преумора, невъзможност за сън. Понякога родилките имат затруднения в концентрацията, както и плашещи мисли за самонараняване или нараняване на бебето.

Снимки: Getty Images, Дарик архив

Снимка: Getty Images

Това състояние не е прищявка на младата майка. Това е състояние на следродилна депресия, което дори се окачествява от специалистите като заболяване, което се нуждае от лекарска терапия.

Ако не бъде лекувана, депресията води след себе си лавинообразно до проблеми в общуването в семейството, невъзможност на майката да полага грижи за бебето си и за себе си. 

Къде се корени проблемът?

Смята се, че половината от жените, които изпадат в депресия след раждането са развивали симптоми на заболяването още по време на бременността.

Unsplash

За съжаление, симптоматиката се задълбочава след раждането. Според специалистите причината за това състояние рязката промяна на хормоните след раждането. Тогава организмът претърпява промяна на нивата на някои хормони на бременността. Естрогенът и прогестеронът се понижават, а промяната в нивата им взаимодействат с редица други вещества в мозъка. Едно от тях е серотонинът, които имат отношение към настроението и поведението. Дефицитът му се характеризира с тревожност, тъга и депресия. Това вещество влияе върху всяка функция в човешкото тяло – от емоциите до двигателната активност.

Дарик

Как да се справим и предпазим?

Най-важно е състоянието на следродилна депресия да не се пренебрегва, както от младата майка, така и от нейните близки. Раждането на дете и отглеждането в първите месеци и дори години, е предизвикателство. Без подкрепата на семейството справянето с всички задължение е трудно, особено в състояние на хормонален дисбаланс, какъвто неминуемо се отключва по време на бременността и след раждането.

Pexels

Особено важно е да се потърси съвет на специалист, който да се погрижи за пациентката. А информираността за наличието на това състояние и дори заболяване, е една от стъпките младата майка да се предпази от задълбочаването на симптомите, взимайки навременни мерки.