Незаконна е таксата за битови отпадъци на Община Хасково за 2020 г., реши ВАС, като остави в сила решението на Административния в Хасково, с което бе отменено това на Общинския съвет за определяне по-висок  размер на таксата.


Делото започна по жалби на 7 фирми и граждани, че не е ясно как се точно се формират разходите по предоставяната услуга, на чиято  база е определена по-високата такса за 2020 г. Жалбите са срещу по-високата такса смет за население и за жилищата на предприятията в размер на 3.50 промила върху данъчната оценка на недвижимите имоти, както и по таксата за всички нежилищни имоти на предприятия, когато не е подадена декларация в установения срок, деклариран е по-малко от необходимия брой от съответния вид съдове за битови отпадъци или когато не могат да се установят броя на излишните съдове и се заплаща годишна такса в размер на 13 промила върху по-високата стойност от данъчната оценка и отчетната стойност на недвижимите имоти.


По делото е установено, че нито при изготвяне на разходната част в докладната записка за ОбС, нито в план-сметката, има анализи, изчисления или разчети на предвижданите прогнозни разходи за дейностите. Липсва детайлизиране на отделните пера, формирали посочените обобщени суми, като не става ясно как са формирани те. Така например, в разходната част са заложени крайни стойности на разходи за дейностите чистота, метене, миене и снегопочистване. Не се  съдържа никъде подробна разбивка, която да включва разходи за работни заплати или закупени материали, гориво и др., които са относими към предоставяните услуги, пише в мотивите на ХАС.


Последваха две касационни жалби от ОбС и хасковския кмет Станислав Дечев за решението на Административен съд-Хасково. 


Таблицата, представена в докладната записка на Кмета на Община Хасково, съдържа единствено изброяване на елементи, формиращи разходната част на план-сметката, както и заложени крайни суми. По този начин, при липса на подробни мотиви относно крайните заложени в план-сметката суми, се препятства възможността за проверка правилно и законосъобразно ли са изчислени разходите, както правилно е съобразено от страна на административния съд, отбелязва ВАС.

В крайна сметка решението е, че това на хасковските съветници е незаконно, определя ВАС и остави в сила Решение № 375/06.08.2021 г., постановено по адм. дело № 402/2020 г. по описа на Административен съд – Хасково.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.


Според юристи, граждани и фирми могат да потърсят от общината надвзетите пари за таксата, като подадат заявление.

Предстои съдът да се произнесе и по таксите за 2021г. и 2022 г., които също са атакувани в съда. Хасковският съд отмени частично такса смет и за 2021 г., като предстои решение на ВАС след обжалване от общината. В съда е атакувана и таксата за 2022 г., а заседание по делото в ХАС е насрочено за днес.