През почивните дни във Видин се проведе изпит по човечност и патриотизъм, съпътстван от изпита за съответните степени в каратето, иницииран от ръководителя на видинския клуб по карате-Вартан Папикян.

Изпитващият Тони Петров-главен инструктор по бойно приложни техники и лична самозащита за МВР. Петров провежда и семинари  в сферата на философията и техниките в бойните изкуства, пътувайки по цял свят, има бъдещи проекти с хора, работещи в сферата за разширяване на дейността и привличане на най-добрите инструктори. Има много ученици по цял свят, които са готови да продължат дейността.

„В България през последните години развиваме спорт и самозащита, като акцентът през последните години е и за възрастни, правя мастер класове по самозащита плюс възрастни, които искат да се докоснат до бойното изкуство, а децата ги насочваме, минавайки през спорта да останат в спортните зали, повече към философията и към ползите от това, което правят.“

На въпрос на ДАРИК, как задържат вниманието на трениращите върху философията карате, за да не се възприема всичко само като спорт, Петров отговори:

„ Още старите майстори са го казали, че физическото върви с духовното, ако го няма духовното, не се стига до никъде… Това е симбиоза от морал, възгледи, от философия, от мускулна работа и правилна техника… Когато човек се увлече само от спорта, той губи усещането за бойното изкуство, влиза в противоречие с негативите, които носи спорта-загуби, липса на средства или демотивация и се отказва от практикуването на карате… Така че при младите хора трябва да вървят паралелно обучението по самозащита и изграждането като личности, защото ако това изграждане липсва, то не се получава и другото със спорта, защото е свързано с много средства, ако трениращият не е изграден като психически устойчива личност, то той лесно би се демотивирал… Но всичко това е свързано с дълги години работа, правилна методика, силна общност, за да те задържи и не на последно място домашното възпитание, защото възпитанието идва от семейството… Само спорт без добродетели не се получава, трябва да има бойно изкуство плюс добродетели и семейство, общност и тогава нещата се получават и ползите са великолепни! От тази комбинация човек получава такава комбинация, която не може да купи с пари… В цялата ни общност го има този акцент-първо да станат хора!“

Петров сподели за ДАРИК впечатлението си от проведения във Видин изпит с думите: „Уникална общност е създал Вартан тук с истинска атмосфера на здрави семейни ценности!“

Вартан Папикян е ученик на Тони Петров и е треньор по карате във Видин от повече от двадесет години. Арменец по произход и българин по душа, израснал в България, той провокира у възпитаниците си години наред родолюбиви чувства и добродетели, които са ключови за бездуховното време, в което живеем. Всички деца, които започват да тренират при Вартан Папикян знаят, че първият изпит, който предстои е за спечелване правото да носят кимоно и то е, казвайки наизуст „Аз съм българче“. Сам треньорът споделя пред родители, че преди години изпитът се е състоял в демонстрация на техника, ключове и други специфични изисквания за бойното изкуство, но начинът на живот и девалвацията на ценности са провокирали у Папикян промяна в подхода при провеждането на изпита. Залата, в която се провеждат тренировките е ремонтирана със собствени средства на клуба и с участието на децата и родителите.

„Ценности като семейство, родина и други отиват много назад и настъпва един момент, в който детето тренира бързи ръце и крака, но…никакво сърце, никакви чувства, никаква привързаност към най-важните неща като семейството и родината…Без да робувам на стари системи за обучение, си спомням, че още когато бях във втори клас в Армения, там ни научиха, че най-важното нещо е родината, но тя започва от семейството. Истинското бойно изкуство не са бързи ръце и крака, важно е сърцето! Важен е бойният дух, съзнанието е важно! Истинското бойно изкуство е в осъзнатостта!“ Затова и първият изпит, на който се явяват децата в карате клуба във Видин, който изпит им дава достойното право да заслужат кимоното, е да рецитират Вазовото „Аз съм българче“:

Треньорът по карате сподели, колко се гордее с отношението на своите възпитаници към едното от момченцата в клуба, което е с аутизъм и въпреки трудностите в комуникацията всички са го приели като част от семейството, то тях-също, взаимно се подкрепят – детето помага на тях да се научат да приемат, а всички останали на него, за да се почувства прието и така заедно създават усещането за общност.

Отношението си към Видин, хората и съхранението на паметта в нашия град, Вартан Папикян изразява по свой начин освен чрез това, което постига в клуба по карате и с изграждането със собствени средства още през 2004г. на мемориал на спортната слава, който се намира пред спортната зала в града.