Ако някой от политиците от двете големи политически формации, които чакаме да извършат ротация в управлението, си въобразява, че това, което сервираха на гражданската публика, ще остане без последствия, жестоко се лъже.
Такава позиция изрази в "Стълбището" на Дарик Радио социологът от агенция "Тренд" Димитър Ганев. Най-лошото е, че по-голямата част от тези последствия ще се отразят на обикновените хора, коментира Ганев.
На въпроса какво печелят политиците, когато извадят кухненските свади извън кухнята и ги покажат по телевизията, социологът отговори:
"Ефектът е общ за всички, именно, че всички са губещи. Надали някой е спечелил от тази безконечна свада в последните няколко седмици между двата основни политически субекта. Тука дали ще се направи правителство, дали няма да се направи е друго въпрос. Въпросът е, че цената за това нещо ще бъде платена. Как ще бъде платена - дали на избори, дали след два месеца, дали след осем месеца, дали са две години, тази цена ще бъде платена. Не трябва да се мисли, че това просто се случва и след него няма никакви последици", заяви Петър Ганев.
По думите му случващото се в момента на политическата сцена трупа едно разочарование, "трупа се потенциал за протестен, наказателен вот, който някой политически предприемач рано или късно ще реализира". Според Ганев няма печеливш от настоящия конфликт между политическите сили, които доскоро управляваха заедно.
На въпроса кой не иска да има правителство, социологът заяви, че има воля и от двете страни да има правителство, защото ако някоя от двете страни не искаше да има правителство, тази сага щеше да приключи още миналата или по-миналата седмица.
"В крайна сметка това беше един много сложен процес, имам предвид процеса на ротация. Вие ще кажете защо, това е технически въпрос. Не, въобще не беше технически въпрос, защото вижте - ние от едно управление, което нямаше коалиционно споразумение и което беше наречено и характеризирано като експертно, защото не участват там политически лица с изключение на Асен Василев и още да кажем един-двама души, сега минаваме след ротацията към вариант на първо колекционно споразумение и то доста подробно разписано.
С механизъм за вземане на решения, с механизъм за назначение на регулатори, въобще за законодателни инициативи и прочее, за реформи, управленска програма, тоест отиваме към типична коалиция. Това беше много труден процес, продължава да е. И в това предоговаряне, в този опит единият да надцака другия, другият да надцака първия и прочее, нямаше как да не се стигна до някакво напрежение и това напрежение излезе в медиите. Според мен не беше желано да става такъв скандал. Според мен двете формации изпуснаха ситуацията", коментира Петър Ганев.
Гледайте и слушайте целия разговор в прикачения файл.