И двете страни в преговорите имат високи залози за това да има правителство. Бойко Борисов иска легално и мощно да се върне в управлението, ПП-ДБ пък не искат да остават по средата на пътя, а прекъсването на този мандат би означавало точно това.
Това каза пред Дарик радио социологът и дипломат Румяна Бъчварова. В предаването „Стълбището” тя изрази мнението, че ГЕРБ се чувстват пренебрегнати и ощетени от това, че нямаха министри, но това според нея е натискът на избирателите им. ДПС пък пълноценно използвали възможностите, които им е дала въпросната роля, защото са много опитни. Статуквото е много силен фактор и е логично този, който държи позициите, да предопределя решенията. Много е важно да се грижим за това как се развива нашата демокрация, посочва Бъчварова и допълва, че проблемът ни е, че дори не се сещаме, че трябва да се борим. С Румяна Бъчварова разговаря Константин Вълков.
„Това, че не се постига резултат говори, че има и неща, които може би не знаем. Ако погледнем малко от дистанция тази ситуация, виждаме, че тя не е управлявана. Има опити да се управлява тази ситуация, но засега те са неуспешни. И стигаме до вечната констатация за България, че няма лидерство, няма един човек авторитет, един или няколко. Те могат да бъдат от едната или от другата страна, но той да каже „спрете сега, това е важно, дайте да погледнем по друг начин на ситуацията, аз мога да ви гарантирам, че ако положим усилия, ще постигнем тоя резултат“. Това лидерство го няма и затова е хаос.
“Липсват нови лидери, алтернативен лидер, защото един Борисов все още си е лидер, все още хората слушат какво говори и се ориентират по неговите думи, колкото и да са различни те в различната част на деня. Тази ситуация е необичайна - да събереш на едно място политически опоненти и да ги накараш да свършат някаква работа е много трудно задача. На този етап, според мен, битката е за това кой би имал повече власт да насочва работата на едно правителство, отколкото досега. Факт, че ПП-ДБ бяха определили почти всички министри с изключение на вицепремиера, но това не им даде чак такава сигурност. Може би плюс за тях в тая конфигурация беше, че ГЕРБ е по-малко представен. Коетпо пък създаде много голямо напрежение в ГЕРБ като партия. Затова битката кой какво ще каже, кой ще каже кое министерството на кого да бъде си продължава с идеята тя да продължи и ако се случи самато правителство.“