Войната на думите не е лоша сама по себе си, принизеното качество на политическото говорене е това, което дразни. Това коментира в ефира на Дарик художникът Правдолюб Иванов. По думите му това, което наблюдаваме днес поставя въпроса дали думите на политиците носят идеи и информация или грубостта замества тяхната липса.
"Войната на думите не е нещо лошо, защото 30 години от моя живот са минали състояние, в което някак си нямаше дума срещу дума. Така че това не е непременно нещо лошо. Това е сблъсък на идеи, думите носят концепти".
Проблем е обаче, когато тази война на думи се отнася към принизеното качество на политическото говорене, смята Правдолюб Иванов.
То не е въпрос на възпитание, то е въпрос наистина дали думите на политика носят идеи и информация. Грубостта просто замества, показва липса на информация, липса на на идеи. Мисля, че от всички политически лагери сме чували такъв тип говорене. Не грубостта и не вулгарността са големият проблем. Проблемът е, че тази вулгарност отмества, замества, подменя конкретни идеи.
Що се отнася до модерното изкуство и неговата роля в това да се подбри средата, в която живеем, Иванов каза, че съвременното изкуство не разчита на това да бъде харесвано.
"Съвременното изкуство вълнува, дразни, предизвиква, поставя в несигурност, в ситуация на несигурност дали това, което гледаш е изкуство, дали трябва да го харесаш. Цялата тази неочакваност на съвременното изкуство, всичко това държи зрителя нащрек или го кара да не живее по навик. За мен, ако има някаква цел, задача изкуството, това е да ни извлече от потока на ежедневието и да ни каже „Виж какво, живота се случва само веднъж и трябва да сме винаги внимателни какво има около нас, какво се случва, как нещата се съотнасят".
Целия разговор, гледайте в прикачения файл.