“Според българската Конституция външната, вътрешната политика и политиката за сигурност и отбрана са в рамките на отговорности на Министерски съвет и най-естественото решение е да бъдем представлявани (бел. ред. на срешата на върха за мир в Швейцария) от министър-председателя. Дали това ще бъде служебният министър-председател или следващ редовен, това е второстепенен въпрос, но това е нашето конституционно устройство”.
Това коментира в ефира на Дарик и предаването "Кой Говори" бившият министър на отбраната Тодор Тагарев във връзка с предстоящата на 15 юни в Швейцария среща на лидерите на върха за мир, организирана по искане на Украйна.
Виждаме едно очевидно разминаване между декларациите на действащото Народното събрание, служебния кабинет и това, което говори президентът Румен Радев, коментира Тагарев. По думите му в случая има известен риск, ако не бъдем представени от оторизираните по Конституция органи. В последните дни, във връзка с организацията на срещата в Швейцария, се наблюдава сериозна активизация на говорителите на Кремъл, както в Русия, така и в Европа, коментира бившият военен министър.
“Те се активираха точно преди тази среща, за да говорят за мир и примирие. Включително и Путин. Този призив, че е готов за мирни преговори го разглеждам като псиологическа атака към тези лидери, които са разколебани дали да се присъединят към срещата в Швейцария, която ще стартира от т.нар. формула “10 точки на Зеленски” и там ще се дискутират как да се случат тези неща, или да останат в лагера на Русия”.
По думите на Тагарев Швейцария е поканила делегации на 160 държави. Всички те едва ли ще присъстват, но вероятно повечето ще се включат. Много зависи и на какво ниво ще бъдат представени. “За китайския президент можем да се обзаложим, че няма да отиде”, посочи Тагарев. За американския президент Джо Байдън още няма решение дали да присъства лично, вицепрезидент или държавен секретар, коментира още Тагарев.
На въпроса какво би могла да реши тази среща на практика, Тагарев изрази очаквания евентуално да бъде коментирано временно примирие при определени условия, по никакъв начин не признавайки правото на Русия да овладее окупираните територии.
Във връзка с приключилата преди дни в София Парламентарна асамблея на НАТО Тагарев коментира декларацията, с която Алианса призовава за вдигане на рестрикциите Украйна да използва западни оръжия за поразяване на легитимни цели на територията на Русия. Той обърна внимание на факта, че НАТО не предоставя въоръжение на Украйна, то идва от отделни страни-членки на НАТО и съобразно техните вътрешни решения налагат определени рестрикции.
Не е НАТО този, който ще вземе решение за вдигане на ограниченията. Консенсусът трябва да е 100%, за да се вземе решение, категорично заяви бившия военен министър.
Гледайте цялото интервю с Тодор Тагарев в прикачения файл.