Общинският съвет на Пловдив отдаде под наем на болница „Пълмед“ теренът пред лечебното заведение на ул. „Пещерско шосе“ в града срещу 2207 лева месечно. Решението беше взето с гласовете на съветниците от ГЕРБ, „Кауза България“ и социалистите от „Алтернатива за Пловдив“. Предложението беше прегласувано, след като областният управител Ангел Стоев го върна заради незаконосъобразност. Против отново гласуваха съветниците от „Демократична България“. Според независимия общински съветник Георги Величков, даването на терена от 7,4 дка си е направо подарък. Той предложи общината да построи паркинг на парцела, а приходите от него да влизат в общинския бюджет. Предложението му обаче не беше прието.

======================================

Над 200 бягащи от войната в Украйна остават на територията на област Смолян. Голяма част от тях са настанени в почивната база на Министерския съвет „Орлица“ в Пампорово. Подсигурено им е отопление, а изхранването е на кетъринг; налично е всичко необходимо за нормален престой, уточни областният управител Стефан Сабрутев.

==========================================

Обмислят професионално обучение на спасители в Пазарджик. Ректорът на Академията на МВР е дал принципно съгласие то да бъде организирано в Центъра за специализирана подготовка на полицаи. Това стана ясно след среща на областния управител на Пазарджик Трендафил Величков с ректора на Академията на МВР старши комисар доц. д-р Иван Видолов. Областният управител мотивира предложението си с крайната необходимост от обучени спасители, които да имат професионална подготовка и да участват в преодоляването на различни кризисни ситуации – бедствия, аварии, катастрофи. За практическото обучение ще се използват учебни полигони и площадки, където вече има необходимата техника и оборудване. Предстои да бъде изготвена програма на обучението за спасители, план и модули, които да обхващат различните видове спасяване, при различни климатични условия с подходящи практически занятия.

=======================================

Строежът на депо за опасни отпадъци към инсталация за изгаряне край град Пещера е приет без забележки на първия си етап. Това става ясно от съобщение на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пазарджик за дейността на ведомството през февруари. Първият етап включва изграждане на път около ретензионния басейн и котлован, клетка 1 и канавка за повърхностни води. 22 проверки са извършили служители на РИОСВ за изминалия месец. Дадени са 11 предписания за отстраняване на констатирани несъответствия и предприемане на мерки. През февруари събраните суми от имуществени санкции за нарушения на екологичното законодателство са в общ размер от 22 519 лева. Засилени са превантивният, текущият и последващият контрол на фирмите за третиране на отпадъци с цел да не се образуват нерегламентирани сметища, посочват от РИОСВ-Пазарджик.

======================================

Ръст с близо 30% на туристите, посетили Ягодинската пещера от началото на годината, отчитат от Туристическо дружество „Родопея“. Посетителите са предимно българи, които са предпочели Родопите за зимната си ваканция, съобщи пред Дарик Сергей Генчев, уредник на пещерата. „2022-ра година бе по-слаба по посещаемост, спрямо предходната“, добави Генчев. През годините уникалната пещера, кръстена на намиращото се в близост село Ягодина, се превърна и в привлекателно място за организиране на изнесени сватбени церемонии. Засега обаче има записани само две  двойки, желаещи да се венчаят в пещерата през месеците май и август. „Първите чуждестранни туристи се очакват от Израел, Гърция и скандинавските страни“, допълни Сергей Генчев.

Информации на Искра Койчева, Тина Соколова и Адриан Кулев