
Харвардският университет заведе федерален иск срещу администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, след като Белият дом замрази 2,2 милиарда долара федерално финансиране. Мярката е наказателен отговор на отказа му да ограничи програми, свързани с расово и културно многообразие, пише Би Би Си.
Снимка: Прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит отговоря на въпроси относно плана на администрацията на Тръмп да блокира федерални субсидии и договори от Харвардския университет. / Getty Images
Съдебният иск, подаден в понеделник, идва на фона на нарастващо напрежение между университета и федералното правителство. В основата на спора е списък с искания от страна на администрацията, които, според "Харвард", засягат академичната автономия и застрашават свободата на научните институции.
„Последиците от това превишаване на правомощията ще бъдат сериозни и дълготрайни“, заяви президентът на "Харвард" Алън М. Гарбър в официално писмо до университетската общност. Той посочва, че решението на Белия дом вече е възпрепятствало ключови изследвания в области като детска онкология, болестта на Алцхаймер и Паркинсон.

Отговорът от Белия дом не закъсня. Говорителят Харисън Фийлдс обяви, че „ще бъде сложен край на федералната помощ за институции като "Харвард", които обогатяват прекомерно платените си бюрократи с парите на затруднени американски семейства“. По думите му, университетът не изпълнява основните условия, необходими за достъп до финансиране с публични средства.
Искът обвинява федералната администрация в опит за упражняване на политически натиск чрез оръжията на бюджета:
„Този случай е за това дали правителството може да използва федералното финансиране като инструмент за контрол върху академичните решения в "Харвард“, пише в съдебния документ.
Освен финансовата подкрепа, Белият дом е заплашил и визовия режим за чуждестранни студенти – въпрос, който има съществено значение за университет с международен престиж като Харвардския университет.

Президентът на "Харвард" коментира, че университетът не отрича наличието на случаи на антисемитизъм на територията на кампуса, но подчерта, че вече са създадени специализирани работни групи за справяне с проблема. Очаква се в скоро време да бъдат публикувани доклади, посветени както на антисемитизма, така и на антимюсюлманските нагласи.
"Харвард" не е единствената институция под прицел. Университетът „Корнел“ е загубил достъп до над 1 милиард долара финансиране, а „Браун“ – до 510 милиона. И двете са част от елитната Бръшлянова лига.