Приходите от пътни такси са скочили с 1 млн. лв. от началото на годината досега в сравнение със същия период на 2024 г. Това отчете министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той отдаде резултата на “по-различната организация на контрол, направена от новото ръководство на Национално тол управление”. Става дума за мобилни екипи, които се местят на различни места, така че да има непредвидимост, и съвместни проверки с Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и МВР, стана ясно от думите на министър Иванов.

Изявлението му става на фона на протестната готовност, която автомобилните превозвачи обявиха преди дни.  С демонстрацията си от бранша изразяват несъгласие с планираното вдигането на тол таксите и настояват за нова среща с премиера Росен Желязков.

Български превозвачи излизат на протест в Брюксел

Пред медиите министър Иванов отправи призив към превозвачите да спазват законите и наредбите, да заплащат своите тол такси, защото приходите от тол системата се влагат в строителството на нови пътища и поддържането на съществуващата републиканска пътна мрежа.

„Виждаме, че взетите мерки от правителството имат ефект. Очакваме по-голяма събираемост, защото задачата на всяка институция е да изпълнява своите задължения, които са ѝ вменени по закон“, заключи регионалният министър.

Министър Иванов заговори и за устойчива тенденция за увеличаване на приходите от тол системата.

„С новата организация активно се проверяват между 200 и 250 тежкотоварни автомобила на денонощие, като в рамките на една седмица са проверени 4339 моторни превозни средства“, съобщи министърът и допълни, че 985 от тях са чуждестранни. Глобените чуждестранни автомобила са 482; за закрити номера са санкционирани 389 тежкотоварни превозни средства, за стари нарушения са връчени 193 фиша.