“Всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да възпрепятства приемането на единната европейска валута, очевидно има други цели и интереси, а не тези на работещите! КНСБ няма да допусне популизъм и политически сметки да засегнат благосъстоянието, икономическата и социална сигурност на българските работници!”. Това посочва в своя позиция за членството на България в еврозоната КНСБ.  Тя идва само ден, след като президентът Румен Радев внесе в Народното събрание искане за провеждане на национален референдум с въпроса “Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026?”. Намерението си да направи това предложени той обяви  по-малко от месец преди очакването на конвергентния доклад за готовността на България за приемането на единната европейска валута - 4 юни.

Крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани. Това ще подобри благосъстоянието им, ще осигури достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще”, посочват от КНСБ. 

Синдикалистите подкрепят позицията си с аргумента, че еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене, което пък от своя страна е основен двигател на реалния икономически растеж у нас. На второ място синдикалистите уточняват, че еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските такива – теза, многократно потвърдена от вече присъединилите се страни-членки на ЕС към Икономическия и паричен съюз (ИПС), като това се отнася в особена степен за Прибалтийските държави (Литва, Латвия и Естония), които имат сходна икономическа и парична система като нашата. При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80% до 120% в рамките на 6-7 години след присъединяването. Еврозоната елиминира транзакционните разходи за превалутиране, което намалява разходите на българските домакинства при пътувания в чужбина, посочват от КНСБ.

Освен това присъединяването към нея е последната стъпка на европейска интеграция, която позволява по-голяма синхронизация на търсенето и предлагането на труд, чрез което се създават условия за естествено повишение на доходите на работещите. Синдикалистите припомнят, че българската парична система вече е синхронизирана с останалите представители на ИПС и страната ни е част от Банковия съюз на ЕС от 5 години. Това означава, че търговските банки вече са в еврозоната, нашите пари и спестявания са там, което е гаранция за сигурността им, подчертават от КНСБ. Безспорен факт е, че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите, пише още в позицията на синдикалистите. И правят заключението, че колкото по-скоро направим стъпката да излезем от Валутния борд и да се присъединим към еврозоната, толкова по-бързо ще постигнем ръст на заплатите.