Прости ни, Апостоле, че си под ботуша на окупатора!“. С този лозунг десетки пловдивчани се отправиха снощи към паметника на Съветската армия на върха на Бунарджика, до който с флашмоб отбелязаха Деня на жертвите на Народния съд и комунистическия режим. С артистична пиротехника Альоша бе „запален“ и „взривен“, а на върха на хълма бяха разпънати транспаранти „Вашият Христос погуби нашите освободители!“ и „Време е да освободим Альоша от наряд“. Участниците в събитието бяха повече от категорични, че съветски паметник няма място на „Върха на Пловдив“. Те припомниха, че монументът Альоша е символ на окупацията на България, унищожението на държавата и изтреблението на елита на нацията в дните около Народния съд.

Над 2 млн. лв. за проектиране и отделно за стратегически за Пловдив бизнес проекти предвижда новият кметски екип на града. Ще се търси финансиране за купуване на 20 електрически автобуси и зарядни станции, за инвестиции в градска среда, за свързаност на велоалеите в града и за зоологическата градина, съобщи в интервю за Дарик заместник-кметът Владимир Темелков, който отговаря за дигитализацията, бизнес развитието и европейските политики в общината.

Среща за подобряване на социалните услуги в Южен централен район се проведе в Пловдив. Форумът беше иницииран от Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) и в нея участие взеха изпълнителният директор Виктория Тахова и заместник-министърът на труда и социалната политика Елка Налбантова. Беше обсъдено взаимодействието между различните институции в контрола и мониторинга, както и ролите и отговорностите на държавно, областно и общинско ниво. Участниците споделиха проблемите, които срещат в дейността си и обсъдиха начините за тяхното преодоляване. Заместник-министър Налбантова съобщи, че в момента работна група анализира ефекта от прилагането на Наредбата за качеството на социалните услуги, като след това ще се прецени налага ли се и каква актуализация на някои от текстовете, за да бъдат максимално улеснени доставчиците при прилагане на стандартите за качество и гарантирани правата на потребителите.

Удължава се срокът на грипната епидемия в област Пазарджик до 9-ти февруари. Това съобщиха от Здравната инспекция. Запазват се част от противоепидемичните мерки. Не се провеждат планови консултации на бременни жени и деца, както и профилактичните прегледи и задължителните имунизации и реимунизации. Свижданията в болниците са забранени. Провежда се и стриктен ежедневен филтър в детските заведения и училища, за недопускане на деца с клинични симптоми на грип и ОРЗ, като откритите болни деца се връщат по домовете им.

Ракът е на второ място сред причините за смъртност в Смолянско. Една трета от случаите могат да бъдат предотвратени, а още толкова – излекувани, чрез промени в начина на живот, ранна диагностика и лечение, казват от Регионална здравна инспекция, откъдето изнесоха статистическите данни в навечерието на Световния ден за борба с рака - 4 февруари. Новорегистрираните случаи на онкологични заболявания са 346, а общият брой на болните е 4052-ма. Смъртността е 309,8 на 100 000 души население при 252,1 за страната. Относителният дял на умиращите от злокачествени заболявания в Смолянския регион е 15,7%, първата позиция на завършващите с фатален край заболявания е за сърдечно-съдовите. По данни на Националния статистически институт (НСИ) в България ракът отнема живота на повече от 17 хил. души годишно. Най-често той засяга белия дроб, млечната жлеза, кожата, матката, простатата, дебелото и правото черво.

24-годишният Божидар Тодоров от Пловдив се пребори за коча в Народните борби на Трифон Зарезан, провеждащи се традиционно край Асеновград. Шампионът си завоюва I-то място в нелека битка на финала срещу изключително добре подготвен опонент. Божидар участва за първи път и успя да вдигне овена на раменете си, да покаже мъжество и силен дух. Победителят в Народните борби бе награден лично от кмета на Асеновград д-р Христо Грудев. Той му пожела здраве и със същата воля, както се пребори за коча, да постига целите си в живота. В категорията "Баш" борците, класирали се на II, III и IV място получиха награди от общината – съответно 300 лв., 200 лв. и 100 лв. В Народните борби, провели се в местността „Св. Трифон“ край Асеновград, се включиха състезатели от почти всички възрастови групи, като сред участниците имаше и жени.

Информации на Тина Соколова, Адриан Кулев, Искра Койчева, Петър Севов и Петър Тодоров