В неделя, 29 октомври, българските граждани ще гласуват за своите представители в местната власт. В рамките на спиралата от избори за парламент през последните две години, мнозина анализатори многократно изтъкваха местния вот като този с най-голямо значение за партиите, тяхното влияние и бъдеще. Действително, местната власт е най-близо до гражданите и действията ѝ най-пряко влияят върху качеството на живота им. А и битката за големите градове ще покаже кои реално са силните на деня. Важното в случая е на само какво ще стане, а и как.
Темата коментираха изборните експерти Даниел Стефанов и Стоил Цицелков в предаването "Кой говори" по Дарик радио.
Експерти вече алармираха за спорни моменти в методическите указания на ЦИК, като на първо място прави впечатление иновацията, че избирателят ще трябва да посочва пред секционната комисия в кой вид избори - за кмет, общински съвет, или друга изборна длъжност. В София, например възможностите са 4 (общински съветници, кмет на община, кмет на район, кмет на кметство), в по-малките населени места - 2. Не нарушава ли това тайната на вота?
"Това, което ЦИК се опитва да направи, е да намали процента на хора, които не гласуват за общински съветници. Не съм сигурен, че това е най-добрият метод, защото това създава още една сложност в и без това сложната конструкция на изборния протокол, но това стои зад тази идея. В България много повече се фокусираме върху кампанията за кмет и нямаме културата да разбираме, че общинският съвет е нашият местен парламент. Това ще стане повод за всякакви идеи и предложения", заяви Стоил Цицелков.
"Заради краткото време за настройване на софтуера, ако нямате избирателно право за единия вид от изборите, защото например нямате уседналост, ЦИК определи да гласуваме само с хартия, защото те не могат да настроят машините", добави той.
"Лоша практика е смесеното гласуване, особено по начина по който се случва в България. То не води до нищо допълнително. Ние като избиратели не получаваме нещо допълнително от тази възможност. Първо от една страна позитивът на машината, е, че там няма човешки фактор при броенето, но в момента това не съществува вече като опция. При хартиената бюлетина знаем, че има много по-високо ниво на прозрачност. Този позитив пък се засенчва от постоянните разговори дали машините могат да доведат до фалшификации, така че ние не печелим нищо от този смесен начин на гласуване. Всеки допълнителен начин на гласуване по света създава опасност за интергритета. Смятам, че това трябва да са последните избори с такъв смесем метод за гласуване. Партиите трябва да седнат и да се разберат за един метод за гласуване. Аз не казвам какъв трябва да е той, защото честни избори могат да се правят и на хартия, и на машина, но най-важното е всички да се съгласят, че това ще бъде начинът на гласуване и да му имат доверие", категоричен е Даниел Стефанов.
"Призовавам гражданите да гласуват смело. Тези машини биха дали голямо преимущество, когато има много преференции, но в момента този дебат с каква технология трябва да продължим да гласуваме, трябва да го изземем от политиците и да го дадем на хора, които се ползват с някакъв авторитет. Най-страшна е ниската избирателна активност, но е факт. В България имаме две технологии за присъствено гласуване, а да не мислим за дистанционно. В България имаме стотици хиляди хора с ТЕЛК, как да гласуват достойно те, без комисия от 5 човека да влезе в болничната им стая? Това отказва много хора", отбеляза Цицелков.
"Ние правим по един определен начин избирателни списък - на основата на гражданския регистър и преди всички избори ГРАО (б.р. "Главна дирекция гражданска регистрация и административно обслужване), събира тези данни, изважда от тези регистри хората над 18 години и тези, които не са под запрещение и формира списъка с избиратели. Ако имаш някакъв различен настоящ адрес и си регистриран на него, трябва да заявиш, че искаш да упражниш правото си на глас от това населено място. Това в последните години стана много лесно, отнема няколко минути. Друг е въпросът дали това е най-добрият начин да се създават изборните регистри. Изведнъж се оказва, че много хора се опитват да злоупотребят с масова регистрация на друго място. Затова изборите са система, защото винаги трябва да има някакъв баланс за това хората да им е удобно и ние да произвеждаме резултат, който отговаря на реалността. Тези баланси не са много лесни", заключи Стефанов.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts