Ден 17-и от войната в Близкия изток, без никакви индикации за изход, след като палестинската въоръжена групировка “Хамас” предприе безпрецедентна атака срещу Израел на 7 октомври, като уби повече от 1400 души и взе повече от 220 заложници.
Здравното министерство на Газа, контролирано от “Хамас”, казва, че повече от 5000 души са били убити на територията, откакто Израел е нанесъл ответни въздушни удари, и се очаква наземна офанзива. И макар да има съмнения относно точния брой на цивилните жертви, новините от Газа, чието население е съставено основно от жени и деца, са съкрушителни. Приоритетите на дипломацията са два - освобождаване на израелските заложници и допускане на необходимата хуманитарна помощ за жителите на Ивицата Газа.
И по двата към момента има твърде малък напредък. На този фон продължава да стои и въпросът дали този път конфликтът ще ескалира до регионален, като вниманието е насочено към действията на мощната групировка "Хизбула" в Ливан.
Темата коментира в предаването "Кой говори" по Дарик радио Стефан Тафров, дипломат и бивш постоянен представител на България в ООН.
"Трудно постижимо е прекратяване на огъня от израелска гледна точка. Напротив, израелското провителство оказва натиск да се разреши на армията да влезе в Газа. Темата, която се обсъжда в момента, е защо се бави навлизането на израелската армия. Едното обяснение е свързано със заложниците - те са над 220. Сред тях има и израелци, но има много хора с двойно гражданство. Има много силен натиск израелската армия да не навлезе в Газа, преди да се реши този въпрос. На второ място САЩ оказва натиск върху Израел да забавят това навлизане. Има огромна мрежа от подземни тунели, които много трудно ще се обходят и броят на цивилните жертви ще бъде много висок, което е вероятно началната цел на "Хамас" - да злепостави Израел и да ги изкара убийци. Неслучайно при посещението си в Израел Байдън направи сравнение с атентатите в САЩ през 2001 година", коментира Тафров.
Има недоволство от Нетаняху и от това религиозно дясно правителство, което доведе страната до тези събития. Те подцениха опасността от "Хамас". Има желание да се приключи час по-скоро с това. Армията разбира, че този прозорец на легитимност, в който нейното навлизане ще изглежда като реакция на жестокостите на "Хамас", започва да се затваря и основният наратив става хуманитарното положение в Газа. Роля в уреждане на тази криза играят две страни - Катар и Египет, които имат връзка с "Хамас". Положението на Египет също не е лесно, защото страхът на Египет е да допусне на своя територия ислямисти, защото правителството на Египет е антиислямистко. Дългорсрочният проблем е, че всички тези палестинци от Газа в един момент ще се преместят да живеят в Египет и ще има много сериозен бежански проблем. Ще настъпи това преселение. Затова Египет допуска много малко хуманитарна помощ", заяви той.
Голямата заплаха е "Хизбула", която е шиитска групировка, подкрепяна пряко от Иран. Тя е много по-силна от "Хамас", има много повече ракети и ако Иран реши да ѝ натисне копчето, ще се открие втори фронт и ще настъпи регионален конфликт, защото за САЩ тогава, които имат два самолетоносача там, това вече ще бъде червена линия и може би ще се наложи да се намесят. Затова и Иран изчаква, защото знае, че САЩ може да реагират много остро. Самият Ливан е една провалена държава и онези ливанци, които не са шиити, гледат с ужас въвличането на страната си в една война с Израел и САЩ. Тогава ще избухне гражданска война. Това е голямата заплаха", категоричен е Тафров.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Десетки ранени и загинали: Кола се вряза на коледен базар в Германия (ОБНОВЕНА)
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Руските власти задържаха заподозрян за убийството на генерал Кирилов
- Разследва пътнотранспортно произшествие в района на междугарието Криводол – Бойчиновци с двама загинали