"Едва ли само съдебната реформа е причина за политическите конфликти, които наблюдаваме в момента и невъзможност да се продължи напред, но имаме основателни съмнения да смятаме, че и една от причините е предложеният нов Закон за съдебната власт, който в детайли дава възможност да се разгърне това, което промениха миналата година депутатите в Конституцията. Защото възможността да се избере нов състав на ВСС и Висш прокурорски съвет и оттам нататък да се отпуши процесът с много важните избори, които предстоят - на председател на ВАС, а и нетърпящият отлагане избор на нов главен прокурор и тези избори да се проведат от нови хора, по нови правила - това явно плаши някого, който подозира, че ще се лиши от лостове за влияние в системата". 

Такъв коментар направи е предаването "Кой Говори" на Дарик радио бившият член на Висшия съдебен съвет съдия Калин Калпакчиев. Припомняме, че в понеделник Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане новия проект на Закон за съдебната власт (ЗСВ), с което стартира официалната процедура преди внасянето му за обсъждане в МС.

"ЗСВ се явява нещо като амбреажът, съединителят между Конституцията и задвижването на правосъдния автомобил. Без него нищо не върви. Другият много важен закон, по който се боксува и нещата не вървят, въпреки че го има е Законът за противодействие на корупцията. Там трябва да се избере нов антикорупционен орган, това нещо не се случва, вероятно поради липса на политически консенсус", каза по време на предаването адв. Емил Георгиев от "Правосъдие за всеки".

Историите покрай Мартин Божанов - Нотариуса, "Яневагейт" и "Ти си го избра", всички тези скандали ясно дадоха да се разбере, че една от основните причини те да се случват е заровена в начина, по който ВСС се избира, т.е. че там се изпращат членове, които да действат не независимо, в интерес на правосъдието, а по поръчение на политически или други корупционни мрежи, каза Калпакчиев. 

По думите му промените неизбежно ще се случат, но тези процеси на реформиране на съдебната власт в постсъветските държави са мъчителни и бавни.

"През 2015 г. ние бяхме свидетели на подобни събития - тогава след промените в Конституцията, макар и осакатена, се предложи и се прие един доста добър ЗСВ, който ограничаваше в голяма степен възможностите за корупционно влияние, най-вече командироването, съдийското самоуправление и т.н. И тогава около година действаха тези разпоредби и показаха видима промяна, тя уплаши голяма част от т.нар. съдебна номенклатура и през 2016 г. скоростно законът с няколко стъпки беше рестартиран и върнат в същата позиция. Днес сме пред същата ситуация и искаме или не, промените ще се случат", допълни още съдията.

Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.