Наградата "Мъж на годината" за Манол Пейков е напълно заслужена - около това мнение се обедини "Голямото жури" в началото на разговора в предаването "Кой говори?" по Дарик радио.

"През рази година Манол Пейков беше един от много видимите хора, които се ангажираха публично с добри дела", посочи социологът Мила Минева.

Манол Пейков е Мъж на годината (снимки)

"Няма никакво съмнение в това, че изборът е напълно адекватен", на мнение е издателят и активист Виктор Лилов.

"Призовавам Дарик радио да положи някакви творчески усилия и да помисли малко по отношение на разширяване на разбирането за това какъв човек е допринесъл нещо в рамките на година за това ние да се почувстваме като общество – Манол наистина прави това нещо, да ни накара да открием силата на общността. Това е хубаво, обаче се събужда феминизмът в мен, когато чуя "мъж на годината" и когато си спомня, че по едно време "Мъж на годината" беше Бойко Борисов", допълни Лилов.

Защо Манол Пейков е номиниран за “Мъж на годината”

Според поета и драматург Стефан Иванов това наистина е извървян път. "Защото от такъв егоцентрик и нарцисист се стига до личност и до човек, който вади едни позанемарени неща в България и се оказва, че това общество има енергия, има солидарност в него и може да се изведат някои доста сложни неща в хубави конкретни дела и в помощ на едни конкретни хора", коментира Иванов.

"Манол е човек, с който много хубаво се спори. Мисля, че е важно да бъдат награждавани тези хора", каза от своя страна преподавателят по журналистика във ФЖМК Жана Попова.

Денков: Атанасова наруши споразумението между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС

"Освен това, за съжаление като не можем да се обединим около една кауза, идва по-страшното - дори там, когато Манол Пейков тръгна да помага на хората в Турция и Сирия, се появиха възгласи "защо на тези помагате, а на тези не помагате", но всички тези хора, които стояха около него - това беше нещо изключително силно", добави Жана Попова.

Мила Минева посочи, че обществото ни е разделено, но е нормално различни групи от модерното общество да имат различни ценности.

Обобщение: С кои партии Мария Габриел намери общи приоритети?

"Есенцията на политическото лидерство е да си в състояние да защитиш непопулярна позиция, която обаче е от съществено значение за бъдещето на държавата, чието упралвение е поверено чрез някакъв демократичен процес на теб", заяви Виктор Лилов.

"Същите тези хора, които преди да гласуваме обещаха всичко, сега казват "ние нищо не можем да ви дадем". Оказва се, че нищо от това, което ни казаха, не е приоритет за тях", каза още издателят по отношение на политическата ситуация у нас.

Бабикян пред Дарик: Искането за оставката на Гешев от Мария Габриел да не се тълкува като смелост

"Има един политически лидер, на когото много му се седи във властта. Затова властта е блокирана и никой друг не може да я вземе", каза от своя страна Мила Минева.

"Целият процес на отлив от гражданското, от ценностите, които твърдим, че следваме, а всъщност унищожаваме под лидерството на Нинова и Костадинов, ще доведе до реализация на един крайно негативен процес, в който може Костадинов да се окаже втората по популярност партия в резултат от това, че никой не е отишъл да гласува на едни следващи избори. Отговорността за тази ситуация носят сегашните лидери", категоричен бе Виктор Лилов.

Алфа Рисърч: Повече от половината българи смятат, че партиите трябва да подкрепят Мария Габриел за премиер

"Разбирам, че е крайно неприятно да седнеш да преговаряш с Борисов за правитевство. Разбирам, че ГЕРБ са в състояние да заложат мина на всеки ход. Но ти като политически лидер си казал, че ще правиш правителство, не може след като не си получил 2/3 от властта и конституционно мнозинство да кажеш "ми аз няма да си играя с вас в този пясъчник, ще търся друг пясъчник или ще чакам да сменим пясъка и ще си играем пак", добави Лилов.

Мила Минева посочи, че не вижда никаква причина да очакваме, че първата и втората партия ще съставят правителство. По думите й е хубавп втората най-голяма партия да бъде опозиция, защото така се конролира властта.

„България не е в луксозна позиция. Ако гледаме по-далеч в бъдещето и продължава тази тенденция към разочарование и недоверие към демократичната система, би било притеснително. Не демокрацията, а нейното отсъствие води до кризи“, отбеляза Лилов.

Той изтъкна, че основните външнополитически приоритети на страната се отдалечават, а има и сериозно влияние, което идва от Изток. Това превръща стрната ни в кораб без посока в бурни води.

Мила Минева сподели, че нарастват антиевропейските настроения сред политическите партии. Има ясно очертани антиевропейски говорители, а проевропейските партии се страхуват да изразят ясна позиции.

Голямото жури коментира накратко и гласуваната подкрепа от Европейския парламент за присъединяването на Европейския съюз към Истанбулска конвенция.

Сред основните теми, разбира се, бяха и бурните събития около главния прокурор Иван Гешев.

„Усилията на продемократичните партии за реализация на съдебна реформа, които бяха напълно безсмислени. Реформата в правосъдието е процес, не може да се разглежда като еднократно усилие. Според мен в същината на въпроса са милиардите по фондовете за възстановяване“, каза Лилов.  

Прокуратурата забрани разгласяването на детайли за взрива срещу Гешев

Жана Попова и Мила Минева изразиха мнение, че прокаратурата, а и останалите държавни институции  са създатели на фалшиви новини и дори фалшива реалност. Мила сподели тезата, че се готви реформа, която всъщност няма да доведе до никаква съществена промяна, което е основната формула за управление на ГЕРБ.

Демерджиев за атентата срещу Гешев: Има конкретни данни, които сочат към определени лица

Журито коментира и последната трагедия, която се случи на пъря, след като 18-годишен шофьор премина на червено с висока скорост и отне живота на двама млади души.

„Ние нямаме еднакви разбирания за справедливост. В този случай няма употреба на наркотици и алкохол. Тук имаме проблем с ценностите. Защо едно момче на 18 години шофира с такава скорост“, заяви Жана Попова.

Бдение в памет на жертвите на трагедията на столичния булевард „Сливница“ (снимки)

„Това момче е жертва на отказа да управляваме адекватно себе си. Ние дори нямаме качествено управление, което да спомогне за контрол на пътищата. Докато си мислим, че наказанието е вид превенция, това ще продължава. Ние трябва да забележим кои са рисковите фактори и да ги намалим. Всичко опира до правилно управление на местно и национално ниво“, допълни от своя страна Виктор Лилов.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм