Настоящите модели на изкуствен интелект (ИИ) са "доста глупави", заяви президентът по глобалните въпроси на Meta. Ник Клег омаловажи рисковете, свързани с технологията, съобщават от Би Би Си.
Един от „кръстниците“ на ИИ с нови предупреждения
Бившият заместник министър-председател на Обединеното кралство заяви, че "шумотевицата донякъде е изпреварила технологията".
"В много отношения те са доста глупави, настоящите модели са "далеч от предупрежденията", че изкуственият интелект ще развие автономност и ще мисли сам за себе си", каза той.
Пробив на AI технология в борбата с рака
"Големите езикови модели - платформите, които захранват чатботове като ChatGPT - по принцип обработват огромно количество данни с текст и отгатват следващата дума в дадена последователност", каза още Клег.
Той добави, че предупрежденията за екзистенциална заплаха, отправени от някои експерти по изкуствен интелект, се отнасят до системи, които все още не съществуват.
Meta обяви, че нейният голям езиков модел, известен като Llama 2, ще бъде безплатен за използване от всички. Решението на Meta да я направи широко достъпна за използване от търговските предприятия и изследователите раздели технологичната общност.
Адвокати бяха глобени за подаване на фалшиви съдебни данни от ChatGPT
Друго интересно нещо, което трябва да се отбележи, е решението на Meta да си партнира с Microsoft - Llama 2 ще бъде достъпна и използваема чрез платформи на Microsoft, като Azure, тъй като Microsoft също е инвестирала милиарди долари в създателя на ChatGPT OpenAI.
Клег поясни, че системата на Meta с отворен код не може да генерира изображения, камо ли да "създаде биологично оръжие".
Изкуственият интелект може да предвижда усложненията от различни заболявания
Но той "категорично се съгласи", че ИИ трябва да бъде регулиран.
"Моделите вече постоянно се предоставят като отворен източник", каза той.
"Чувствам, че мога да твърдя, без да се страхувам от противоречия, че LLM, които ние предоставяме като отворен източник, са по-безопасни от всички други LLM с изкуствен интелект, които са били предоставяни", заключи той.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts