Сборникът „Виж сега, моето момиче“, издаден от “Пощенска кутия за приказки”, съдържа 22 истории от 19 жени. Идеята на тази книга е да вдъхновява други жени и “да разкаже истории, в които една жена може да се припознае,“ заяви издателката Гери Турийска в предаването „Кой говори“ в ефира на Дарик радио.

Каква е разликата между “джендър” и “пол”

Турийска и други две от авторките - певицата Прея и писателката Цветелина Цекова - разказаха повече за предстоящия сборник, събиращ различни и вдъхновяващи истории на 19 жени, сред които Мила Роберт, Милена Фучеджиева, Елисавета Белобрадова, Ваня Щерева, Ирра, гостуващите Гери Турийска, Цветелина Цекова, Прея и други прекрасни дами.

Книгата се радва на голям интерес още по време на предварителната продажба, а премиерата ще бъде на 5 март в Sofia Live Club.

Сборникът има и социална мисия - част от средствата от продажбата му ще бъдат дадени за подпомагане на талантливи млади жени, които искат да се развиват в сферата на културата.

Елисавета Белобрадова по Дарик: С брутални средства Нинова атакува законопроекта за домашното насилие

Прея отбелязва, че това не е книга със съвети, а книга с истории, целящи да предизвикат емпатия. Цветелина Цекова има две истории в сборника. Едната е свързана със стереотипите и моделите, налагани заради външния вид, а другата - с мотивацията, която можеш да получиш от скептичното отношение на другите спрямо мечтите ти. „Най-важното нещо е да приемаш и обичаш себе си без значение какво смятат останалите. Важен е вътрешният ни свят и това да се чувстваме добре и комфортно в себе си”, каза тя. 

Гери Турийска определи своята история като много лична. С нея иска да покаже, че винаги има две перспективи, по които възприемаме това, което ни се случва. „Моята тема е „голямото нямане в живота“, обясни тя.

В рамките на предаването авторките от “Виж сега, моето момиче“” обсъдиха стереотипите в обществото, равенството между половете, женското самочувствие и сексизма в бита и на работното място.

Депутатите приеха, а после отхвърлиха мерки за защита от домашното насилие

Прея отбеляза, че стереотипите се отразяват негативно и на двата пола и изрази вярва в това, че се прокрадват все повече нотки на бягане на предразсъдъците и тесногръдието. 

„Трябва да се пречупи модела, които се предава от майка на дъщеря, от поколение на поколение и общество на общество. Примерите, които даваме на нашите деца, са най-важният фактор за качествената промяна, към която се стремим“, смята Цветелина Цекова.

В рамките на разговора бе обсъдена и темата за домашното насилие. „Насилието над жените е обществен проблем и трябва да започваме да го осъждаме по краен начин“, каза Цветелина Цекова. „С малки количествени промени ще се служи голяма качествена такава“ допълни Прея. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм