Лоялната на Кремъл хакерска група Killnet предприе няколко DDoS атаки срещу литовски държавни институции и частни компании през последните дни, предаде TCE.

По този начин групата се надява да принуди страната да отмени санкциите на ЕС срещу Русия.

75% от организациите са претърпели кибератака

DDoS атака означава "Distributed Denial of Service" (разпределен отказ на обслужване). За такава атака хакерът свързва няколко хакнати компютъра в мрежа и след това кара всички тези компютри масово да посещават уебсайт, което го прави неизползваем поради внезапно високия трафик.

С 5300% е нараснало дигиталното бягство в Русия

Чрез акаунта си в Telegram Killnet пусна видео съобщение с искане Литва да разреши отново транзита на стоки до Калининград до 48 часа или в противен случай атаките срещу балтийската страна ще продължат.

Националният център за киберсигурност на Литва регистрира увеличение на DDoS атаките срещу страната миналия петък. Наред с други неща, атаките нарушиха нормалното функциониране на уебсайта на националната железница, като по този начин попречиха на пътниците да закуват билети за влак. Освен това уебсайтът на литовската национална данъчна администрация не работеше за няколко часа в неделя.

Шефът на пощите пред Дарик: Притеснението от нови хакерски атаки остава

По-рано Killnet се опита неуспешно да блокира и уебсайта на конкурса за песен на Евровизия, от който Русия беше изключена заради инвазията ѝ в Украйна. Правителствени уебсайтове в Италия, Румъния, Германия и уебсайтове в Чехия, Латвия и на други места също бяха под "кибер огъня" на Killnet. Проруската групировка обяви война на НАТО и страни, подкрепящи Украйна.

Блокада на Калининград

Литва е член и на НАТО, и на ЕС. Страната граничи с Калининград, руският ексклав, намиращ се между балтийската държава и Полша. Товарният трафик от Русия достига до ексклава, наред с други пътища (например през Балтийско море), чрез важна железопътна линия, която минава през литовска територия.

Литва налага забрана за транзит на руски стоки и превоз на руски камиони

Въвеждането на четвъртия пакет санкции от Европейския съюз забранява, както вноса, така и транзита на руска стомана, която следователно вече не може да се транспортира до ексклава, където се намира Балтийският флот на Путин. Междувременно бяха обнародвани и петият и шестият пакет от санкции, които включват забрани за руски дървен материал, цимент и спиртни напитки.

В резултат на това блокадата на Калининград може да има сериозни последици, още повече, че руските авиокомпании са забранени за въздушното пространство на ЕС, което ги принуждава да правят дълъг обход през Балтийско море.

"Ахилесовата пета на НАТО"

Междувременно Кремъл е "бесен" от действията на балтийската страна и заплашва с контрамерки. 

Русия: Транспортната блокада на Калининград е безпрецедентна и незаконна

„В момента, в който бъде наложена евентуална пълна блокада в бъдеще, Русия ще бъде принудена да деблокира Калининград“, каза Роб де Вийк, директор на Хагския център за стратегически изследвания по NPO Radio 1.

Възможно е Москва да се опита да атакува "ахилесовата пета" на НАТО в бъдеще. Коридорът Сувалки, районът, който разделя Беларус от руския ексклав, е от решаващо значение за Путин, тъй като осигурява свободен проход за Русия.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм