Никакъв Фейсбук, никакъв Инстаграм, никакъв Туитър, никакви медии, които не се контролират от Русия... Дигиталният живот на руснака стана значително по-скучен след нахлуването в Украйна и последвалата цензура на руското правителство, съобщава TCE.
Украйна „отхвърли“ Овсянникова, смята я за предател
Дали пък не е станало така? Защото все повече руснаци вече намират пътя си към интернет чрез VPN връзка.
VPN, съкращение от virtual private network (виртуална частна мрежа), е един вид "дигитално наметало" за невидимост. Връзката ви се криптира, а IP адресът и местоположението ви стават невидими и дори се преместват.
По-конкретно, с помощта на VPN можете временно да преместите цифровия си адрес, например в Обединеното кралство. Това ви позволява да имате достъп до други уебсайтове, които не са достъпни в собствената ви държава.
Руският „Фейсбук“ отваря свой магазин за приложения
Стандартно оборудване на интернет потребителя
Ако дълго време VPN беше нещо, което се използваше само от истинските техничари, хакери и интернет фанатици, то в Русия мрежата вече почти се е превърнала в определен стандарт за интернет потребителите.
Цели 24 милиона руснаци, или една шеста от цялото население, сърфират в интернет чрез VPN връзка. Това им дава достъп до повече от 1000 уебсайта, които са подложени на скрининг за руснаци, като например Фейсбук, Туитър, "BBC News" или независими руски медии.
The Guardian: YouTube е премахнал 70 000 видеоклипа за конфликта в Украйна
Според "The Moscow Times", една от тези независими (блокирани) медии, има дори 65 000 уебсайта, които са блокирани от Роскомнадзор, руския медиен надзор.
Според вестника използването на VPN мрежи се е увеличило с 5300% след блокадата от страна на руското правителство. Последното ще си затвори очите за системата и все още не е забранило VPN мрежите със закон. Според Григорий Асмолов, експерт по комуникации в университета Кингс Колидж в Лондон, това няма да се случи в близко бъдеще.
Няма пълна блокада
"Държавата не е заинтересована от пълна блокада. Той разбира, че много руснаци използват страници като Фейсбук и Инстаграм не за да разберат какво наистина се случва, а просто за да поддържат връзка с близки и приятели, както и за развлечение. Русия също така не иска да предизвиква прекалено голямо недоволство", цитира Асмолов британския вестник "The Times".
Телеграм въвежда скоро платен абонамент
Руското правителство обаче затруднява самите VPN компании. На 15 март Александър Хинщайн, председател на парламентарната комисия по информация, технологии и комуникации на руската Държавна дума, съобщи, че Роскомнадзор вече може да блокира "две дузини популярни VPN услуги".
Европол: Увеличават се престъпленията, свързани с „дийпфейк”
Председателят на Държавната комисия по структурите Андрей Клихас все пак предаде в интервю за руската информационна агенция РБК, че потребителите, които са инсталирали VPN услуги, не рискуват да бъдат глобени или осъдени.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Всички Unlimited планове на Vivacom са без ограничения в скоростта до края на годината
- Тони Стойчева: Първата ми година като кмет на „Западен“ - прозрачност и грижата за малките детайли
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Инструктираха по телефона Мария Захарова да не коментира удара с междуконтиненталната ракета (ВИДЕО)