Премиерът Румен Радев потвърди, че финансовият министър Гълъб Донев ще представи днес пред медиите основните параметри на бюджета за 2026г., а впоследствие документът ще бъде публикуван на интернет страницата на Министерството на финансите.
Той потвърди, че заложеният в бюджета дефицит ще бъде над 3% от БВП и отправи критика към политическите си опоненти.
„Всички тези, които докараха дефицита до 7,5%, сега имат претенции да направим бюджет с дефицит от 3%. А защо не и под 3%? Защо не и 2% без нов дълг? Разбира се, че може“, каза премиерът.
По думите му обаче подобен подход би имал тежки последици за икономиката и местната власт.
„Няма да оставим българската икономика да се задушава, защото именно тя, а не екселските таблици, ще ни изведе от тежката финансова ситуация. Няма да оставим и българските общини с разкопани улици и незавършени проекти“, заяви Радев.
Той беше категоричен, че правителството не предвижда намаляване на доходите на работещите.
„Няма да понижаваме нито с евро доходите на работещите“, подчерта министър-председателят.
Изключение ще има единствено за част от ръководствата на държавни предприятия и контролни органи.
„Ще има реално намаляване на възнагражденията и въвеждане на таван за ограничен брой хора - това са ръководствата на някои държавни предприятия и бордове“, обяви той.
Според премиера ще бъде намален и броят на членовете на част от управителните и контролните органи, а там, където законът позволява, ще бъдат премахнати и одитни комитети.
Радев отхвърли и призивите за масови съкращения в държавната администрация.
„Питам всички, които днес настояват за тотално орязване на администрацията - сега ли установихте, че тя е прекалено голяма? Защото тя растеше именно по време на вашето управление“, заяви той.
„Масови уволнения и чистки без обоснован анализ няма да правим. Разчитаме на тази администрация именно да движи всички важни процеси в държавата и не искаме да губим административен капацитет“, подчерта Радев.
Според Радев най-сериозното предизвикателство пред държавата не е размерът на дефицита, а моделът на бюджетиране, наложен през последните години.
„Нашето най-голямо предизвикателство не е огромният дефицит, а заложената в последните парламенти философия на бюджетиране, която се изразяваше в стремеж към рекорден ръст на разходите“, заяви министър-председателят.
По думите му е била водена политика на непрекъснато увеличаване на разходите без необходимата икономическа обосновка.
„Видяхме неудържим ръст на разходите и опити българите да бъдат направени по-богати чрез финансови гимнастики и стимулиране единствено на вътрешното потребление“, каза Радев.
Той разкритикува и практиката за повишаване на доходите без връзка с реалната производителност на икономиката.
„Имаше предизборно повишаване на доходи без връзка с производителността, безразборно теглене на дългове за покриване на социални разходи и за откровен грабеж“, заяви премиерът.
Радев посочи като проблем и предварителното събиране на бъдещи приходи, както и поемането на финансови ангажименти без осигурено финансиране.
„Станахме свидетели на авансово изземване на данъци, дължими за следващи години, системна декапитализация на държавни дружества и поемане на неосигурени финансови ангажименти“, каза той.
Радев подчерта, че според него през последните години държавата не е предприела достатъчно мерки за насърчаване на икономическия растеж и инвестициите.
„Никакви усилия и реални мерки не бяха положени за стимулиране на българската икономика, за повишаване на производителността, за подобряване на инвестиционния климат и за привличане на инвестиции“, заяви той.
В същото време, по думите му, са били реализирани обществени поръчки със спорен обществен ефект.
„Наследяваме обществени поръчки със силно съмнителен обществен ефект и със сериозен корупционен привкус“, посочи министър-председателят.
Радев предупреди и за проблеми с финансовото обезпечаване на ключови проекти по Плана за възстановяване и устойчивост.
„Наследяваме също и финансова неосигуреност по важни проекти от Плана за възстановяване и устойчивост“, заяви премиерът.
Той посочи, че паралелно с бюджетната процедура по отделните министерства вече се работи по мерки, свързани с оптимизация на персонала, включително за служители, придобили право на пенсия. Според Радев промените ще бъдат поетапни и внимателно планирани, без риск за нормалното функциониране на държавните институции. „Това ще бъдат управляеми процеси, които ще се случват постепенно. Целта ни е да изградим ефективна администрация, която да предоставя бързи и качествени публични услуги“, заяви той.