Черногорски моряци са блокирани на кораб в Ормузкия проток от повече от два месеца, въпреки подписването на меморандума между САЩ и Иран за отваряне на водния път, съобщава агенция МИНА, цитирана от БТА.

Министерството на външните работи на Черна гора съобщи за телевизия Виести, че към момента не може да се каже кога корабът ще бъде освободен, въпреки сигналите за стабилизация на ситуацията около Ормузкия проток.

Според Министерството на външните работи моряците са в добро здраве и поддържат постоянен контакт със семействата си.

Черногорските институции са в постоянен контакт с компанията за морски транспорт, международните партньори и семействата на моряците и полагат всички усилия, за да осигурят безопасното им завръщане у дома възможно най-скоро.

Споразумението има за цел да сложаи на край на започналата на 28 февруари война от САЩ и Израел, предизвикала контраатака от страна на Иран с обстрели с ракети и дронове в целия регион – на практика затваряйки Ормузкия проток, морски коридор от решаващо значение за световната икономика. САЩ отговориха с блокада на иранското корабоплаване и пристанища. Споразумението е само временно и има за цел да даде възможност да започнат по-детайлни преговори по далеч по-сложния въпрос за контрола върху иранския ядрен въпрос.