75 679 души получават едновременно заплати и пенсии в бюджетния сектор, заяви Мартин Димитров, депутат “Демократична България” по отношение на реформите в бюджетния сектор тази сутрин пред БНТ:
"Трябва да се започне от трайно незаетите щатни бройки – за част от тях се дава бюджетиране за заплати все едно има хора, но там няма. Те се използват за плащане на бонуси. Втората част от реформата е хората в бюджетния сектор, които едновременно получават заплата и пенсия. Поетапно трябва да бъдат освободени – те са общо 75 679 души, които едновременно получават заплати и пенсии. От тях 7039 са в МВР, МО и свързани ведомства. По Закона за държавния служител има 5338, които едновременно получават заплата и пенсия, а т.нар. други са 63 282."
За недостига на средства в държавата Димитров коментира:
"Има изпуснат дефицит, но това са решими неща с план за реформи. От ДБ смятаме, че дефицитът може да бъде 2,6% през 2026 г. и 2,5% през 2027 г., но зад това трябва да стоят серия от мерки. В нашия план 2028 г. ще бъде с по-големия ефект върху бюджета. Предлагаме много неща. Държавните служители поетапно да си заплащат осигуровките. Смятаме, че всички болници трябва да правят търгове, когато се използва ресурсът на здравната каса, както и всички пациенти трябва да получаваме уведомление за здравните услуги, които сме получили. Това е начинът всички ние, които сме хем данъкоплатци, хем пациенти, да контролираме системата."
За изплащането на няколко заплати при пенсиониране на държавните служители Димитров заяви:
"Да бъде разсрочено това плащане, за да не тежи на текущия бюджет. Така се спазва договорът, който има държавата с тях."
Още по темата
- Румен Радев: Всички, които докараха дефицита до 7,5%, сега имат претенции да го направим 3%
- Бюджет 2026: Ще успее ли кабинетът „Радев“ да напълни дупката в хазната
- Премиерът обяви нов механизъм за определяне на минималната работна заплата за 2027 г.
- Тристранният съвет: Без консенсус държавата да поеме здравните осигуровки по време на майчинството