Режисьорът на научнофантастичния филм „Аз, роботът“ – Алекс Пройас обвини милиардера Елон Мъск, че е копирал проектите му за хуманоидни машини и самоуправляващи се автомобили, пише Би Би Си.
По време на събитие на Tesla Мъск представи футуристичния Cybercab и Robotaxi на Tesla, снабден с „крилати врати“ - без волан и педали, както и новите подобрения на роботите Optimus.
Демонстрацията на „Ние, роботите“, заиграваща се със заглавието на сборника с разкази на Айзък Азимов, привлече вниманието и на режисьора на „Аз, роботът“ Алекс Прояс.
Режисьорът, в чийто филм Уил Смит е в ролята на детектив, скептично настроен към привидно послушните андроиди, обвини Мъск, че копира работата му, в публикация в "X".
„Хей, Илон, може ли да ми върнеш моите проекти, моля те“, казва Прояс в публикацията, която е видяна близо 6,4 милиона пъти.
Австралийският режисьор заяви, че е работил с „много талантлив екип от дизайнери“ за създаването на визуалното оформление на филма в отговор на въпрос за собствената му оригиналност в коментар към публикация в Instagram.
„От друга страна, Илон Мъск има не толкова талантлив дизайнерски екип, който е гледал много филми, включително „Аз, роботът“, каза той.
По-късно Патрик Татопулос, дизайнер на продукцията на филма, публикува отново изображение, сравняващо дизайна на филма и изображенията от събитието на Tesla едно до друго, в свой собствен пост в Instagram.
„Само аз или трябва да се чувствам поласкан, че Илон е намерил вдъхновение в моите дизайни на „Аз, роботът“, написа Татопулос.
„Така или иначе е забавно да се гледа“, добави той.
Параноиден Android
Твърденията на Прояс обаче бяха посрещнати скептично в мрежата, като някои твърдят, че собственият му филм е производен.
Няколко души отговориха на публикацията му в "X" с изображения на феминизирания киборг в немския експресионистичен филм на Фриц Ланг „Метрополис“ от 1927 г.
Но това не е първият случай, в който хората се питат дали технологичните компании търсят идеи в научнофантастичното кино и романите - особено когато фирмите разработват нови джаджи и роботи, за да се възползват от интереса към генеративния изкуствен интелект (ИИ).
Мъск и преди е казвал, че се е вдъхновил от „Пътеводител на галактическия стопаджия“ на Дъглас Адамс, в който се появява хуманоидният робот Марвин Параноидният Андроид.
По-късно стана ясно, че Grok, чатботът с изкуствен интелект на Мъск, предназначен за използване в "X", е създаден по негов модел.
Освен това той нарича футуристичния кибермобил на Tesla „бронетранспортьор от бъдещето“, който „би управлявал Блейдърнър“.
Междувременно изпълнителният директор на OpenAI Сам Олтман изглежда потвърди сравненията, направени между кокетния нов глас, представен за ChatGPT, и виртуалния асистент, изигран от Скарлет Йохансон във филма „Тя“ през 2013 г., в публикация в "X" през май.
Фирмата премахна гласа си „Sky“ след критики за приликата му с този на Йохансон, като заяви, че той не е бил предназначен за „имитация“.
Актрисата заяви, че е останала „разгневена“ и „шокирана“ от очевидното използване на звуков имитатор от страна на компанията.