Според нов доклад на група, която следи богатството, до 2027 г. Илон Мъск ще стане първият трилионер в света, пише The Guardian.
Изводът на Informa Connect Academy за собственика на производителя на електромобили Tesla, частната ракетна компания SpaceX и платформата за социални медии X (бивш Twitter) се основава на факта, че богатството на Мъск нараства със среден годишен темп от 110%. Той е и най-богатият човек в света с 251 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg, когато в петък започна да се разпространява докладът на академията „Клуб на трилиона долара 2024“.
Анализът на академията предполага, че основателят на бизнес конгломерат Гаутам Адани от Индия ще стане вторият, който ще постигне статут на трилионер. Според съобщенията това ще се случи през 2028 г., ако годишният му темп на растеж остане 123%.
Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на технологичната компания Nvidia, и Прайого Пангесту, индонезийски енергиен и минен магнат, също могат да станат трилионери през 2028 г., ако траекторията им се запази. Бернар Арно, шефът на LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton и третият най-богат човек в света с около 200 млрд. долара, е на път да надхвърли един трилион долара през 2030 г. - същата година като Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta.
Няколко компании са си осигурили оценки от над 1 трлн. долара. За последно Berkshire Hathaway достигна тази стойност в края на август, дни преди нейният създател Уорън Бъфет да отпразнува 94-ия си рожден ден. Nvidia се присъедини към клуба на 1 трлн. долара през май 2023 г., а през юни достигна 3 трлн. долара, което я позиционира по това време след Microsoft и преди Apple като втората най-ценна компания в света.
Въпреки това, както отбелязва CNBC, въпросът кой може да бъде първият трилионер на земното кълбо вълнува обществеността, откакто светът короняса първия си милиардер през 1916 г. Това е Джон Д. Рокфелер от САЩ, основател и най-голям акционер в Standard Oil.
Въпреки това увлечение много учени смятат, че натрупването на огромно богатство е социална болест. В един доклад е изчислено, че най-богатият 1% от човечеството е отговорен за повече въглеродни емисии - основен фактор за настоящата климатична криза - отколкото най-бедните 66%.
Само няколко дни преди Informa Connect Academy да посочи Мъск като човека, който най-вероятно ще стане първият трилионер в света.