Олимпийската шампионка по бокс Имане Хелиф подаде съдебен иск за кибертормоз, в който са посочени дълъг списък с имена, сред които са английската писателка Джей Кей Роулинг, милиардерът Илон Мъск и Доналд Тръмп, съобщи The Guardian.

Getty Images

Хелиф, която се донесе златен медал на Алжир в женския бокс на Олимпийските игри в Париж, се оказа в центъра на скандал, заради провален тест за пол.

Споровете около Хелиф се разгорещиха, след като италианката Анджела Карини се отказа от мача им 45 секунди след началото му.

Дж. К. Роулинг публикува снимка от двубоя на алжирката с Карини, определяйки Хелиф като "мъж".

Авторът на седемте книги от поредицата „Хари Потър“ публикува и пост, който гласи: "Бъдете мили" със снимка от Игрите, добавяйки "Но не към жените е това, което те имат предвид".

Междувременно Мъск ретуитна публикация на Райли Гейнс, която казва, че "мъжете нямат място в женския спорт", добавяйки "Абсолютно".

В сряда нейният адвокат Набил Буди обяви, че в петък е подадена наказателна жалба в парижката прокуратура във връзка с предполагаеми „действия на кибертормоз“. В делото, което е заведено срещу неизвестни лица, се твърди, че 25-годишната спортистка е била подложена на „женомразки, расистки и сексистки“ атаки в интернет.

Това „гарантира, че прокуратурата разполага с цялата свобода на действие, за да може да разследва всички хора“, включително и тези, които може да са писали омразни съобщения под псевдоними, каза Буди.

Адвокатът добави, че в жалбата се споменават и известни личности. „Джей Кей Роулинг и Елон Мъск са посочени в иска, наред с други“, каза той и добави, че Доналд Тръмп също ще бъде част от разследването.

„Тръмп е писал в социалната мрежа "Х", така че независимо дали е посочен в нашия иск, той неминуемо ще бъде разгледан като част от обвинението“, каза още той.

Хелиф се сблъска с обвинения относно пола си, след като стана ясно, че ѝ е било забранено да се състезава на световното първенство по бокс през 2023 г., тъй като не е издържала теста за допустимост на пола, провеждан от Международната боксова асоциация (IBA).

Но Международният олимпийски комитет (МОК) оспори този тест и преди събитията в Париж лиши IBA от признаване като ръководен орган на бокса и не позволи на Международната боксова асоциация да се намесва в олимпийските игри заради проблеми, включително корупция, финансова прозрачност и управление.