Международният олимпийски комитет (МОК) потвърди становището си Имане Хелиф и Лин Ю Тин да бъдат допуснати до участие в турнира при жените на Летните олимпийски игри в Париж 2024. Участието им предизвика още един “транс” скандал на Олимпиадата след напрежението около церемонията по откриването на игрите със сцена с ЛГБТ артисти.

Новата вълна недоволство сега дойде, след като стана ясно, че Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю Тин от Тайван са допуснати да се състезават в женския бокс, въпреки че Световната боксова асоциация ги отстрани заради неиздържан хормонален тест. Според критиците, на практика това означава, че мъже се състезават неравностойно срещу жени. Научни данни гласят, че тези състезатели имат 162 % по-голям интензитет на удара от опонентките им.

В случая важно е решението на МОК, тъй като комитетът администрира правилата на Олимпиадата в Париж, а органът даде зелена светлина за участието на Имане Хелиф и Лин Ю Тин. От МОК признават пред английското издание на The Guardian, че те са се провалили на половия тест, но ще бъдат допуснати до игрите, тъй като отговарят на критериите - според паспортите им техният пол е женски.

Те са жени по паспорт и за нас това е достатъчно“, заяви говорителят на МОК Марк Адамс.

Решението не е без значение за българската състезателка в категория до 57 килограма - Светлана Каменова, може да срещне на боксовия ринг с Лин Ю Тин.

И Лин Ю Тин, и  Имане Хелиф са се състезавали винаги досега като жени в бокса. Няма отговор до момента на въпроса дали те се идентифицират като транссексуални или интерсексуални. Транссексуалните хора често променят или искат да променят тялото си чрез хормонални терапии или хирургични интервенции, за да приближат вида си в съответствие с пола, към който се идентифицират, но е различен по рождение. При интерсекс състоянията обаче се наблюдават нарушения на половото развитие, поради генетичен или хормонален дефект, заради което индивидът не се развива като типичен представител на своя пол.