Българският олимпийски комитет изрази тревожност от случващото се в женския бокс на Летните олимпийски игри в Париж, където бяха допуснати до ринга състезатели, неиздържали теста за полова идентификация преди време. Имане Хелиф от Алжир в категория 66 кг и Лин Ю Тинг от Тайван в категория 57 кг, които миналата година се провалиха на тестовете за пол, а според президента на Международната боксова асоциация Умар Кремльов са с XY хромозоми, т.е. са мъже, и бяха спрени от участие в женските боксови турнири на световно ниво, сега са допуснати в двубой срещу жени в Париж.
Международният олимпийски комитет (МОК) вече се произнесе по случая, като защити решението си Келиф и Ю Тинг да бъдат допуснати до женския бокс, тъй като в паспортите им бил посочен пол “женски”, а това било достатъчно условие.
Вчера Келиф се изпревари в двубой с италианката Анджела Карини като само за 45 секунди и няколко бързи удара я отстрани от играта. Италианката се разплака на ринга, а по-късно през сълзи заяви, че никога не е получавала толкова силни удари на ринга.
Допускането на жените по паспорт пряко засяга България, тъй като българската състезателка в категория до 57 килограма - Светлана Каменова, може да срещне на боксовия ринг с Лин Ю Тин.
От БОК съобщават, че генералният секретар на комитета Белчо Горанов и главният лекар на олимпийската ни делегация д-р Стефан Стругаров са провели среща с председателя на групата на Медицинската и научната комисия на Международния олимпийски комитет (МОК) проф. Д-р Роалд Бар и новоназначеният медицински директор на МОК за изясняване на казуса. Д-р Бар е обяснил, че двамата оспорваните състезатели с женски паспорти са допуснати до Олимпийските игри, спазвайки всички правила. Въпреки че БОК са предупредени, че при подаване на жалба тя няма да бъде допусната, от олимпийския ни комитет са категорични, че такава ще подадат.
“Твърдо сме решени да отстояваме правата не само на българските, но на всички състезателки, които ще бъдат потенциално ощетени от участието на представители на другия пол в надпреварите на жените. Наред с това, изразяваме своето притеснение за здравето на състезателките, тъй като е научно доказано, че ударите на мъжете са много по-силни от тези на жените и могат да доведат до тежки наранявания и трайни травми”, се посочва в позицията на БОК.
МОК е “натъжен” от агресията срещу състезателките с оспорван пол
Междувременно МОК излезе с още една позиция по повод разсрастващия се полов скандал в женския бокс. От комитета посочват, че Имане Хелиф и Ю Тин Лин са дискриминирани с решението на Международната боксова асоциация (ИБА) да ги дисквалифицира през 2023 г.
"Тези две спортистки бяха жертви на внезапно и произволно решение на ИБА. Към края на Световното първенство през 2023-а те внезапно бяха дисквалифицирани без надлежен процес. Според протокола от ИБА, достъпен на уебсайта им, това решение първоначално е взето единствено от генералния секретар и главен изпълнителен директор”, се казва в изявление на МОК.
Международният олимпийски комитет определя това решение като произволно и уточнява, че случващото се е агресия срещу двете състезателки с оспорван пол.
“Сегашната агресия срещу тези спортисти се основава изцяло на това произволно решение, което беше взето без никаква подходяща процедура – особено като се има предвид, че те са се състезавали в турнири от най-високо ниво в продължение на много години. МОК е натъжен от малтретирането, на което боксьорките са подложени в момента. Всеки има право да практикува спорт без дискриминация”, се посочва в изявлението.
Още по темата
- Виктория Бекъм, Париж и мода....истинска магия (ВИДЕО)
- Между Париж и Берлин по релси: Високоскоростен влак ще свърже двете столици преди Коледа
- Карлос Насар ексклузивно пред Дарик: Българският дух не е умрял, само трябва да се посъбуди
- С над 80% изгаряния: Почина олимпийската атлетка, подпалена с бензин от приятеля си