Церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж беше зашеметяващ спектакъл за световната публика, който създаде образ на една горда, приобщаваща и празнична Франция - макар че неудобната истина е, че само преди и след откриването страната беше съкрушена от множество скандали, пише Би Би Си.
Различните сцени на церемонията по откриването бяха представени като триумфална демонстрация на различни култури, изпълнени от артисти с различен културен и етнически произход и пол, и подхранвани от препратки към историческите борби срещу потисничеството.
Но тази обединяваща приказка представи едни олимпийски и параолимпийски игри, които в действителност не са толкова приобщаващи.
Париж блесна ярко, показвайки най-доброто си лице, но на каква цена?
Френски католически епископи и други религиозни лидери изразиха своето разочарование и обида от церемонията на откриването.
Споровете около церемонията започнаха, след като критиците интерпретираха част от шоуто като подигравка с „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи. Въпреки че арт директорът на откриването, Томас Джоли, многократно заяви, че не е бил вдъхновен от известната картина, мнозина виждат в сцената оскърбление.
Хиджаб или откриване?
Няколко дни преди церемонията френската спринтьорка Сункамба Сила не бе допусната до церемонията по откриването на олимпийските игри заради хиджаба си.
Сункамба Сила/Getty Images
„Класирате се за Олимпиадата, организирани от вашата страна, но не можете да участвате в церемонията по откриването, защото носите забрадка“, написа спортистката в Инстаграм.
В крайна сметка беше намерен компромис: На нея ѝ беше разрешено да носи шапка за парада по Сена - но нейната ситуация е отражение на дескриминацията, която се прикрива. Франция е единствената страна участничка в Олимпийските игри в света, която забранява на своите спортистки да носят хиджаби.
Френският министър на спорта Амели Одеа-Кастера се позова на принципа на лаицизма в защита на забраната на хиджаба, като намекна, че френските спортисти трябва да олицетворяват неутралността на публичния сектор по отношение на богослужението. „В секуларизма има един основен принцип: неутралността на обществената служба... Нашите спортисти въплъщават обществената служба“, каза тя.
Казусът предизвика и възмущението на няколко спортистки от други държави, които искат да участват в Олимпийските игри с хиджаб.
Позволиха на волейболист, осъден за изнасилване на момиче, да участва в Олимпиадата
Въпреки че е осъден за изнасилване на 12-годишно момиче, нидерландският волейболист Стивън ван де Велде участва в Олимпийските игри.
Стивън ван де Велде/ Getty Images
Когато 19-годишният Стивън започва да си пише с момичето във Фейсбук. То е на 12 години и живее в Милтън Кийнс, Англия. След 4 месеца контакт в социалните мрежи, Ван де Велде пристига в родния ѝ град.
По време на произнасянето на присъдата, спортистът се разплакал, когато разбрал, че момичето е направило опит за самоубийство. След като излежал част от присъдата си в затвора в Англия, той бил върнат обратно в Нидерландия, където присъдата му била коригирана според местните закони. През 2016 година е осъден на 4 години затвор за изнасилване на 12-годишно момиче.
Днес той се състезава за страната си на Олимпиадата в Париж. Стивън ван де Велде е изолиран от останалите в нидерландския лагер, настанен е отделно, а забраната му да говори по темата го възпрепятства да каже каквото и да е в своя защита.
Тъмната страна на Олимпиадата не се случва само на пистата или на стадиона.
За да се проведат тези игри, Париж трябваше да предприеме програма за интензивно социално прочистване.
Според разследването на колектив с името Le revers de la médaille (Другата страна на монетата) в периода април 2023 г. - май 2024 г. в целия парижки регион са били изселени - някои от тях принудително - 12 545 души (включително 3434 непълнолетни).
Групата твърди, че освен изселванията, „тормозът“ над общностите, живеещи в близост до местата, където се провеждат олимпийските събития, е широко разпространен.
Друга политика на страната, която съпътства подготовката на Олимпийските и Параолимпийските игри, е, че бездомните хора са скрити или прогонени чрез строги мерки.
Близо 1000 студенти са били принудени да напуснат университетските си жилища (осигурени от официалната организация за студентски услуги) заради дежурните полицаи, пожарникари и здравни работници по време на игрите.
Удвояването на тарифите на метрото (в разрез с обещанието за безплатен обществен транспорт).
Величествената и завладяваща приказка, представена на света по време на церемонията по откриването, прикрива многото несправедливости, върху които са изградени тези олимпийски и параолимпийски игри.