Олимпийската боксьорка Имане Хелиф наруши тишината, но отказа да каже на какви тестове се е подлагала за идентифициране на пол, съобщи Times.
Алажирската състезателка заяви, че вълната от омраза, с която се е сблъскала заради погрешни схващания за пола ѝ, "накърнява човешкото достойнство", и призова да се сложи край на тормоза над спортистите.
"Отправям послание към всички хора по света да спазват олимпийските принципи, да се въздържат от тормоз над всички спортисти, защото това има последици, огромни последици", каза Хелиф и добави: "Тормозът може да унищожи хората, може да убие мислите, духа и съзнанието, както и да ги раздели. И заради това, моля, да се въздържат от тормоза."
Имане Хелиф, заедно с Лин Ю Тинг от Тайван, се оказаха в центъра на скандала на Олимпиадата, заради провален тест за пол, направен през 2023 г. на Световното първенство по бокс в Ню Делхи. Тогава двете бяха дисквалифицирани от Международната боксова асоциация (ИБА), защото не са издържали тестовете за потвърждаване на женска полова идентичност. Според президента на ИБА Умар Кремльов двете са с мъжки хромозоми - XY.
От Международния олимпийски комитет обаче посочват, че в паспортите и на двете е записано, че са от женски пол, а това е достатъчно условие да бъдат допуснати до женския бокс.
Според критиците обаче, именно с участието си в женския бокс Имане Хелиф нарушава принципа на Олимпийските игри за равнопоставеност на опонентите на ринга, тъй като наличието на XY хромозоми ѝ дава физическо предимство пред участничките с женски ХХ.
Появиха се твърдения, че Хелиф е трансджендър. Твърдение, което в събота бащата на Имане Хелиф опроверга, показвайки пред Дейли мейл акта за раждане на алжирката, според който е родена с женски пол.
Според други е интерсекс - жена по рождение, преминала по естествен път през т.нар. мъжки пубертет заради XY полови хромозоми и нива на тестостерон в кръвта в мъжкия диапазон.
На Олимпиадата в Париж и Хелиф и Лин Ю Тин вече спечелиха първите си олимпийски медали, което само засили множеството спорове и дискусии, свързани с променящото се отношение към половата идентичност и правилата в спорта.
Сега за първи път публично 25-годишната Хелиф призна за натиска и болката от това да понесе това изпитание, докато се състезава далеч от дома в най-важното събитие в спортната си кариера.
Пред Таймс Хелиф отказа да отговори на въпроса дали е била подложена на тестове, различни от допинг тестовете, като заяви, че не иска да говори за това.
Снимки: Getty Images
Още по темата
- Кметът на Пазарджик Петър Куленски награди сестри Стоеви за успешното им участие в Олимпийските игри
- Рами Киуан пред Дарик: Нокаутът не е целта, трябва да надиграеш противника
- Бляскава трансформация: Имане Хелиф изненада с нова визия на фотосесия (СНИМКИ)
- Eксклузивно! Боряна Калейн пред Дарик: Ако трябва и на 40 ще играя, за да постигна целта си