Днес, 10 януари, се навършват 26 години от протестите през 1997 година, когато може да се сметне, че е започнало същинското демократично развитие на България.

"Годините до 10 януари 1997 година бяха в много голяма степен години на лутане и на всякакви опити на БКП (сега БСП) да запази ръководната си роля, въпреки че член първи беше паднал от Конституцията. Преди управлението на Жан Виденов имахме управление на мафията с мандата на ДПС. А управлението на Жан Виденов, което дойде през декември '94 година с лозунга "Да спрем разрухата", всъщност доунищожи икономически страната. 16 банки фалираха тогава". Това заяви проф. Вили Лилков в „Кой говори“ по Дарик радио.

Какво беше „Мултигруп“ и кого наричат „мултаците“

Той сподели, че в интернет вече може да се види „Тайният доклад на Николай Добрев“, който е изготвен пред '95-а година и разкрива какво е било докладвано на Жан Виденов преди 1997 година. „Става въпрос за бандитска приватизация и ограбване на банките, което вече се вижда ясно през 1997 година.“

„За две години правителството на БКП се опита да направи недопустими неща в икономиката и се опита да задържи процеса на икономическите реформи, като имаше за цел да се потиснат цените, като се възстанови държавното ценообразуване около 50% от стоките. Така се премахна конкуренцията, стоките изчезнаха от пазарите, появи се черната борса. За две години управление актуализираха осем пъти бюджета“, разказва още проф. Лилков, който е бил свидетел на тези времена.

Драгомир Драганов: Нужни са политици с опит

По думите му фитилът, който е подпалил гражданските протести, е този, че Жан Виденов е подал оставка в края на декември '96-а, като това се е случило не в парламента, а на Висшия партиен съвет. „Тогава беше избран Георги Първанов и се случи нещо много важно, СДС внесе една декларация за национално спасение, в нея поиска предсрочни парламентарни избори, отказ на БСП да продъжава тази парламентарна въртележка и въвеждане на паричен съвет за укротяване на инфлацията.“

„Хлябът дори вървеше към половин долар. Пред очите ми парите на хората се топяха в банките. Тогава изчезна и зърното. Второто нещо, което поиска СДС, е БСП да не продължава с процедурата за мандат. Тази декларация вместо да се гласува в НС, беше подменена от БСП. Единствено Дарик предаваше директно събитията. Жельо Желев отказа да връчи мандата на БСП. Бяха спрени телефоните. Наложи се строга цензура на медиите и възложено на полицията с всички сили да спре всички възможни протести“, спомня си още проф. Лилков.

Татяна Дончева: 12 години ГЕРБ газиха като валяци, арестът сдруса Борисов

СДС приема декларацията на 8 май, като с нея НС се съгласява да въведе валутен борд, бързо да се възстанови собствеността на земеделските земи, „мутрите да бъдат вкарани там, където им е мястото, пълноправно членство на България в ЕС и НАТО. Това са големите жалони, които постави тази декларация. Сега политиците  нямат възможност, защото ще ги принудят външните обстоятелства. Не можем да сравняваме тяхното политическо влияние с преди. Няма ярки политически лидери, нямат ясни политически идеи. Всяка една партия играе в играта „черен петък“. Този парламент и тази класа не е в състояние да реши важните неща“, смята проф. Вили Лилков.

Според него ролята на Държавна сигурност също е много по-слаба от преди 26 години. „Много от тях станаха сериозни бизнесмени и те са в икономическата сфера, отколкото тогава, когато бяха намесени в политиката.  Има много по-голямо съобразяване с Русия отколкото през онези години. Тогава имаше друго ръководство и времеви прозорец, от който добре се възползвахме“, коментира още той.

Социолог пред Дарик: Ако Радев даде третия мандат на ДБ, ги поставя в капан

„Въпросът е, че в политиката трябва да участват хора, които има какво да дадат, да предадат като политически опит и мъдрост. Нямам против възрастни хора да влязат в политиката, за съжаление, много често я проявяваме тази политическа памет. Дълбоко съм скептичен, че може политическа сила да даде своя мандат и да се организира около нея експертно правителство. Необходимо е сериозно съгласие около големи национални приоритети. Разбирането не става около политическа партия, а около големи политически цели“, каза още проф. Лилков и допълни, че националните приоритети, които са дали от ДБ, биха могли да са очакване за добра заявка, ако третият мандат отиде при тях.

„В момента трябва да се помогне на политическите партии да прогледнат.  В онова национално съгласие взеха участие и синдикатите, те бяха гарант, че ще се въздържат от тежки реформи и се държаха много балансирано. С бизнес елита също трябва да се проведат разговори“, смята още професорът.

Христо Иванов: ДБ е готова да излъчи технически кабинет с 5 национални задачи

По негови думи дневният ред на политиците е насочен към местните избори. “Първата голяма задача е на политиката е да пази обществото от кризи. Какво видяхме след поредните бунтове - видяхме един парламент със скандали, замеряне с компромати, нищо друго. Политиците трябва да гледат и в друга посока, има притеснение към местните избори в момента, за да могат да стабилизират за останалите 4 години.“

На въпрос къде е България 26 години след 1997 година, проф. Вили Лилков отговори, че страната ни е много по-различна от България на 90-те години. „Тя е член на ЕС, НАТО, в страната имаме икономически възход от последните години, България е свободна държава, тогава неща, които дори не бяха мечти, днес се сбъдват за поколенията, имаме политически плурализъм.“

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм