Драгомир Дамянов Драганов е роден през 1958 г. в град Бяла. Висшето си образование завършва в Икономически Университет, гр. Варна – „Управление на промишлеността“, магистър. Член е на СДС от 1990 г., областен председател на СДС от 2015 г. и член на НИС от 2006 г. Бил е заместник-кмет и изпълняващ длъжността кмет на община Бяла в периода от 1990 г. до 1995 г. От 2003 г. до 2007 г. е общински съветник в Община Две могили, а от 2007 г. до 2011 г. -  кмет на Общината.

От 2019 г. до момента отново избран за общински съветник в Община Две могили. Успешен мениджър и предприемач в частния бизнес с утвърден, дългогодишен опит в областта на текстилната индустрия, хотелиерството и ресторантьорството, зали за спорт и здраве. Бил е президент на ФК „Бенковски“ - Бяла и ФК "Филип Тотю" -  Две могили, както и член на управителен съвет на ФК „Дунав“ Русе. Женен,  с две деца и двама внуци.

Драгомир Драганов е кандидат за народен представител от СДС в коалицията ГЕРБ-СДС с номер 24 в интегралната бюлетина. Той е с преференция 105.

Драгомир Драганов: Нужни са политици с опит

- Г-н Драганов, остават 10-на дни до деня за размисъл. Как преминава кампанията?

- Моята кампания е активна, имам много срещи в целия регион. Знам какви са проблемите на отделните общини и поемам съответните ангажименти. Работя активно, защото всеки един кандидат за народен представител трябва да се срещне със своите избиратели, за да се запознае с проблемите и когато влезе в парламента да ги поставя за решение.

- Трябва да може да се среща, да има очи, както се казва...

- Хората не искат да срещат тези, които са лъгали, които са им давали големи обещания и когато са имали власт, нищо не са изпълнили. Знаете, какви големи обещания бяха поети от предишните управляващи за Дунав мост, за пътища, инфраструктура, а най-накрая тези неща не се случиха. Затова нямат очи сега...

- По време на кампаниите все си говорим за едни определени проблеми на Русе като въздуха, магистралата, моста. Но май пропускаме това, което вълнува хората от по-малките общини? Има ли нещо по-различно, което да искат хората там от Вас?

- Абсолютно различни са нещата в големите градове като София, Варна, Русе от общините от по-малък тип като Ценово, Борово, Бяла, Две могили, Иваново, Сливо поле, Ветово, които си имат своите проблеми, несъответстващи на тези в големия град. Въпросът с образованието, здравеопазването, редовния транспорт в малките населени места, сметосъбирането, са все теми от местно ниво.

Големият проблем е с транспортната схема, защото малки селища остават откъснати от общинския и областен център, защото линиите са неефективни и ги затварят. Хората трябва да си наемат коли, за да отидат да си купят например лекарства, защото нямат аптеки. Това е една голяма и необходима грижа за тези хора, повечето от които са възрастни и те имат своите проблеми, които обществото не поставя на дневен ред за решаване, а трябва.

- Да, ама Вие сега говорите като ляв политик. След като няма икономическа логика да има една автобусна линия, значи няма да я има, дясна политика.

- Е, това нали не значи, че трябва да оставим тези хора на самотек  и да се спасяват сами...

Има решение и това трябва съвместно с всички държавни и общински органи да се приеме. Да се финансират автобусните линии или две-три общини да имат транспортни схеми за обслужване на населените места. Има решение само трябва да има  желание.

- Предстои ни зима, много хора казват, че тя ще е тежка. Ние нямаме вече Министерство на бедствията и авариите. Как обаче можем превантивно да работим и с оглед ситуацията в Карловско, тези неща да не се случват?

- Ние нямаме министерство, но имаме Комисия по бедствия и аварии, която разполага с 80-100 млн. бюджет годишно и не се вземат достатъчно превантивни мерки. Ето пример с нашата област, където река Янтра минава през Бяла и Ценово. Не са далечни времената, когато заради непочистеното корито на реката се заливаха земеделски площи.

По същия начин е с язовир Баниска, р. Черни Лом преминава през няколко селища и 2005 г. след проливните дъждове бяха залети големи територии. Имайки предвид, че реките и поречията са държавна собственост, държавата не отделя достатъчно внимание за превантивни мерки. Или трябва да се упълномощят областните управители да имат достатъчно финансов ресурс за своевременно почистване на коритата, което е необходимата превантивна мярка.

Сега в Карловско дават по 370-400 лева на пострадало домакинство, а се даваха за месец по 1200 лева на украинските бежанци. Трябва да се преразгледа изобщо цялата социална политика и за тези хора, които са бедстващи сега да се увеличи помощта, за да си поемат разходите.

- Споменахте за бежанците от Украйна, но май не се говори вече много по този въпрос? Имате ли поглед за положението с тях?    

- Имам, защото самият аз като фирма съм прием пет украински бежанци. От 12 март досега съм поел изцяло разноските им като от 1 юни Министерството на туризма не е привело нито стотинка за бежанците. Едно семейство пък остана, ученикът е записан четвърти клас в Две могили. Т.е. създали сме условия, за да може да живеят, да работят, да учат. Но от държавата вече три месеца не получаваме никаква помощ и още нещо - на децата под 12 години не се полага финансова помощ. Те са изцяло на издръжка на фирмата тези бежанци, защото са в нужда и ние сме откликнали. Така ние ги приобщаваме, за да се впишат към живота на общината.

- Посочихте конкретни проблеми, но как ще се справите с тях? Ясно е, че следващите управления на страната ще са коалиционни.

- На изборите през април м.г. всички бяха против ГЕРБ, защото дългогодишното управление носи съответните негативи. В продължение на два-три избори промяната се осъществи и вече можеше да се разговаря с коалицията ГЕРБ-СДС. Трябва да се търсят допирни точки, националните приоритети, които са важни за всички политически субекти. Защото на избраните депутати е гласувано доверие да решават проблемите на обществото, а не да се водят от междуличностните си отношения.

Зимата ще бъде тежка и затова трябва да има консенсус.

Преминали сме и през кризите от 1992 г. и 1997 г. и знам, че трябва да има съгласие, добронамереност, за да се решават основните проблеми в сферата на образованието, здравеопазването, инфраструктурата, които са национални приоритети, които да се решават независиомо от вида на правителството и кой ще е на власт. 

Не трябва да слагаме каруцата пред коня...Всеки лидер си има своите положителни качества и недостатъци, трябва да се търси консенсус.

Никога не казвай никога. Това особено важи за политиката.

Важен е опитът, за да се преминава през различните ситуации.

- Кога Ви беше най-тежко?  

- По времето на Беров и Жан Виденов, защото всичко беше изтървано. Нямаше изглед да се оправи, никаква светлина в тунела, режим на тока, на горивата. Сега, колкото и да е тежко, е по-лесно да се вземат решения, защото следваната посока е правилната.

- Вчера слушах интервю с Иван Костов, който издава нова книга. Той каза, че е време да се доверяваме на политиците с опит.  

- Прав е. Аз съм от това поколение, когато още 1990-1991 г. бяхме по на 30 години. И покрай политици с много опит навлязохме и ние. Нужна е приемственост. Защото, ако не си подготвен, в кризисна ситуация няма как да вземеш решение.

 - Предстои ни важен избор на 2 октомври. Надявам се след това политиците да съставите едно работещо правителство.

- Повече така не може да се продължава, от избори в избори. Призванието на политическата класа и партиите, които ще влязат в парламента е да постигнат консенсус и да съставят правителство. И тази дезинформация, която изтича за евентуални избори пак през март-април, е да налива в канчето на политически субекти, които искат референдум за президентска република и свикване на Велико народно събрание. 

Политическата класа и партии са призвани да съставят правителство и са съм убеден на 99%, че правителство ще има независимо дали е експертно, програмно или коалиционно, защото трябва отговорно поведение към българските избиратели и да се решават настоящите проблеми.      

Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Тази публикация е платена политическа реклама. Статията не е журналистически материал и не отразява редакционната политика на Darik.bg. Медията не може да гарантира стандарти като обективност и достоверност за публикувано платено съдържание.